Sposoby zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Aby zabezpieczyć samochód przed kradzieżą należy wybrać system alarmowy, blokadę na pedały bądź skrzynię biegów, a także nie zostawiać w samochodzie rzeczy wartościowych.

Jako, iż kradzieże samochodów są niestety ciągle jeszcze problemem nurtującym rzesze Polaków, problem zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą jest zawsze obceny w mediach i codziennych rozmowach. Anegdotki mówią, iż w Stanach Zjednoczonych wystraczy zakupić samochód z ręczną skrzynią biegów, by ochronić się przed stratą – złodziej nie będzie umiał nim odjechać. Natomiast w Polsce podobno wystarczy położyć rosyjską gazetę za tylnią szybą, by nikt nie odważył się go ukraść. Zdecydowanie bardziej skuteczne będą jednak prawdziwe zabezpieczenia i zachowanie zdrowego rozsądku.

Rodzaje systemów alarmowych
Systemy zabezpieczeń obecnie produkowane opierają się głównie na elektronice. Wśród tego rodzaju zabezpieczeń najpopularniejszymi są oczywiście alarmy. Można wyróżnić kilka rodzajów systemów autoalarmowych umożliwiających zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Pierwszym typem są alarmy sterowane pilotem, posiadające czujnik otwarcia drzwi i maski. Innym jest system, który próbę kradzieży sygnalizuje alarmem oraz sygnałem świetlnym. Posiada on także blokadę silnika. Ponadto produkowane są systemy, które posiadają czujniki chroniące nadwozie przed włamaniem, a także czujnik położenia samochodu oraz funkcję radiowego powiadomienia o kradzieży. Mimo tak szerokiego wachlarza systemów alarmowych kierowcy wciąż decydują się dodatkowo na innego rodzaju zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Popularne są blokady na pedały, które łączą pedał sprzęgła z hamulcem, blokady kierownicy czy skrzyni biegów. Blokady kierownicy są stosunkowo proste dla złodzieja, ale w przypadku blokady skrzyni biegów sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Skuteczną metodą jest także przenośny immobiliser. Jest to urządzenie, które w momencie, gdy pojazd znajduje się w określonej odległości od drugiego nadajnika, zatrzymuje pracę silnika. W nowszych modelach montowany jest także nadajnik GPS, który pozwala zlokalizować ukradziony samochód.

Przedmioty, których nie należy zostawiać w samochodzie
Żadne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą nie daje stuprocentowej pewności. Profesjonalni złodzieje specjalizują się w wybranych markach samochodów, dlatego kradzież danego auta rzadko kiedy jest przypadkowa. Jest dokładnie zaplanowana, w związku z czym złodzieje są do niej dobrze przygotowani. Dlatego nigdy nie należy zostawiać w samochodzie czegoś wartościowego. Przede wszystkim dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia, ponieważ w wypadku kradzieży jest to tylko przysługa oddana złodziejowi. Warto pamiętać także o tym, że złodzieje, którzy zaplanowali kradzież danego auta, mogą napaść najpierw na kierowcę i na przykład ukraść mu kluczyki. Warto nosić osobno kluczyk od stacyjki z pilotem od immobilisera i alarmu. Na parkingach, oddalając się od samochodu nawet na moment, chcąc pójść na przykład na stację benzynową bądź do kiosku, nigdy nie należy zostawiać otwartych drzwi ani uchylonych okien. Mimo tego, iż żadne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą nie daje gwarancji, iż skutecznie uniemożliwi kradzież, to im jest ich więcej, tym lepiej. Złodziej, chcąc ukraść samochód, będzie chciał zrobić to szybko. Im więcej trudności, tym większa pewność, iż kradzież się nie powiedzie.