Jak zachęcić dziecko do czytania książek

Aby zachęcić dziecko do czytania książek należy zaszczepić w nim miłość do książek, dać dobry przykład oraz nieustannie motywować do czytania.

Czytanie książek przez dzieci jest zjawiskiem niszowym. Młodzi ludzie wolą spędzać czas przed telewizorem albo przy komputerze. Łatwiej jest bezmyślnie patrzeć w ekran niż skupić uwagę na tekście i podjąć trud jego interpretacji. Rodzice powinni jednak pamiętać, że czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Uczy przede wszystkim myślenia, interpretowania wydarzeń, stymuluje wyobraźnię, poprawia pamięć, zwiększa zasób słownictwa oraz pokazuje, w jaki sposób poprawnie się wyrażać. Dlatego watro zachęcić dziecko do czytania książek.

Uczenie miłości do książek
Dziecko należy oswajać ze słowem czytanym już od pierwszych dni życia. Nawet jeśli niemowlę niewiele zrozumie, czytanie będzie mu się kojarzyło z czymś pozytywnym, z bliskością rodzica, ze spokojem i bezpieczeństwem. Dlatego warto wprowadzić w domu zwyczaj codziennego pochylania się nad książką. Czytanie dziecku sprawi również, że wcześniej zacznie ono wypowiadać myśli przy pomocy słów, będzie rozumiało świat i potrafiło właściwie interpretować i nazywać pewne zachowania. Najmłodszych do obcowania z książkami na pewno zachęcę barwne obrazki. Warto sięgać po książki rekomendowane przez fundację ABCXXI, organizatora akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, ponieważ są to pozycje zachowujące najwyższy standard pisarstwa dla najmłodszych, służą podnoszeniu poziomu kultury i wiedzy oraz chronią zdrowie emocjonalne najmłodszych oraz wydane w atrakcyjnej dla dziecka formie.

Dawanie przykładu
Zachęcić dziecko do czytania książek można również dając dobry przykład. Jeśli pociecha będzie widziała rodzica pochylającego się nad książką i czerpiącego z lektury przyjemność, to będzie uważała czytelnictwo za coś dobrego, atrakcyjnego, za element świata dorosłych, a wiadomo, że dzieci chętnie naśladują rodziców, ponieważ chcą stać się duże. Nie można wymagać od dziecka, aby chętnie sięgało po książki, jeśli samemu czyta się jedynie program telewizyjny. Młody człowiek, wychowany w przeświadczeniu, że książka jest ciekawym, wartym poznania przyjacielem, na pewno chętnie będzie samodzielnie czytał, kiedy już posiądzie umiejętność składania liter w słowa. Dziecku, które potrafi samodzielnie czytać należy podsuwać odpowiednie książki i zachęcać do ich czytania opowieściami o własnych wrażeniach po lekturze danej pozycji. Zdanie rodzica będzie miało decydujący wpływ na to czy dziecko sięgnie po książkę.

Motywowanie do czytania
Bardzo ważnym krokiem zachęcającym dziecko do czytania książek jest zapisanie go do biblioteki. Już samo posiadanie karty czytelniczej obliguje do regularnego czytania. Można też namawiać dziecko do udziału w konkursach czytelniczych, organizowanych przez biblioteki publiczne oraz domy kultury. Chęć odpowiedniego przygotowania się do turnieju, połączona z mobilizującymi słowami rodzica na pewno zachęcą dziecko do czytania książek. Trzeba również zwrócić uwagę na to, co dziecko dostaje w prezencie. Pośród upominków zawsze powinna się znaleźć warta lektury i odpowiadająca upodobaniom czytelniczym książka.