Jak zachęcić dziecko do czytania szkolnych lektur?

Szkolna lektura nie będzie dla dziecka straszna, jeśli stworzymy mu warunki do odkrywania cudownego, pełnego ciekawych historii świata książek, a także popracujemy nad umiejętnością czytania.

Jak przyjemnie jest czytać książki. Podobne zdanie mógłby wypowiedzieć każdy, kto choć raz zachwycił się "Opowieściami z Narnii" lub przygodami Harry'ego Pottera. Jednak dla młodych ludzi książka nie zawsze kojarzy się pozytywnie, a zwłaszcza jeśli jest to szkolna lektura.

Lektura zamiast gry komputerowej

Dzieci często nie pochłaniają lektur z ciekawością. Kojarzą czytanie ze zmuszaniem się do czynności, której nie chcą wykonywać. Nie każde dziecko wybierze książkę, jeśli zamiast tego może zająć się zabawą na podwórku czy grą komputerową. Poza tym warto wrócić do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie, że nie wszystkich nas pasjonowała szkolna lektura "Wesela w Atomicach" Stanisława Lema. Inni narzekali na długie i nudne opisy przyrody w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jest rzeczą naturalną, że uczeń nie podchodzi do każdej szkolnej lektury z równym entuzjazmem.

Mali odkrywcy świata książki

Dobrze jest zacząć przyzwyczjać naszą pociechę do zapoznania się z ciekawym światem literatury dziecięcej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na półkach księgarskich jest bogaty wybór książek dla dzieci. Każda z nich kusi kolorową okładką. Dziecko poczuje się szczęśliwe, jeśli najpierw będzie mogło samo wybrać lekturę z wystawy. Warto jest również skorzystać z porady polonistki, bibliotekarki lub szkolnego pedagoga. Z pewnością udzielą dobrej rady, jaką książkę najlepiej wybrać dla dziecka.
Najlepsze książki dla dzieci to te, które pobudzają wyobraźnię, wywołują emocje, sprawiają że dziecko odnajduje na ich kartach pełen barw świat, który wart jest odkrycia.

Szkolna lektura a problemy z czytaniem

Jeżeli dziecko już na początku swej drogi edukacyjnej zniechęci się do książek, coraz trudniej będzie je przekonać, że szkolna lektura warta jest przeczytania. Brak entuzjazmu w stosunku do lektur może również wynikać z problemów z czytaniem. Dziecko wówczas wkłada duży wysiłek w odszyfrowanie zdań i zrozumienie treści tekstu, a przyjemność czytania znika. Rodzice powinni popracować nad tą umiejętnością, na przykład poprzez stopniowe wprowadzanie tekstów o zróżnicowanym stopniu trudności. Skutecznym rozwiązaniem jest także wzbudzenie w dziecku ciekawości, jak zakończy się opisywana w lekturze historia. Należy przedstawić jej początek, używając ciekawych opisów, aby wzbudzić w dziecku chęć odkrycia dalszego ciągu.