Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Dobra zabawa, kolorowa szczoteczka i pasta to podstawowe rzeczy, które sprawią, że maluch polubi mycie zębów.

Pierwsze zęby mleczne zaczynają rosnąć około szóstego miesiąca życia. Ważna jest więc codzienna pielęgnacja ząbków. Wiadomo, że na początku obowiązek ten spoczywa na rodzicach. Oni zajmują się swoimi maluchami i dbają o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Jednak, gdy dziecko podrośnie, musi zacząć samo troszczyć się o higienę. Wiemy, że większość dzieci nie przepada za szczotkowaniem zębów, ale jest kilka sposobów, dzięki którym mycie zębów stanie się czystą przyjemnością.

 

 

 • Zabawa podczas mycia zębów
  Każde dziecko lubi się bawić, więc czemu by nie robić tego podczas mycia zębów? Aby tak było można śpiewać z dziećmi piosenki lub recytować wierszyki. Dobrym sposobem jest również liczenie ile ząbków zostało już umytych, a ile do umycia pozostało. Jeżeli maluch ma swojego ulubionego pluszaka, czy lalkę można im też umyć zęby.
 • Wybór szczoteczki do mycia zębów
  Ważne jest to, by dziecko samo dokonało wyboru jaką pastę i szczoteczkę będzie używało. Dlatego należy razem wybrać się do sklepu. Pozwól dziecku, by wybrało sobie szczoteczkę o dowolnym kolorze, z jedną z ulubionych postaci bajkowych. To samo tyczy się pasty do zębów – kolorowa sprawi maluchowi wiele frajdy.
 • Mycie zębów z minutnikiem
  Nie ma znaczenia jaki minutnik mamy do dyspozycji. Jednak można zastanowić się nad zakupem czasomierza zaprojektowanego dla dzieci. Ważne, aby dziecko miało motywację do coraz dłuższego szczotkowania swoich zębów. Początkowo ustawmy minutnik na jedną minutę, a następnie stopniowo wydłużajmy ten czas, by wyrobić w dziecku nawyk prawidłowego mycia.
 • Samodzielne mycie zębów
  Pozwól dziecku myć zęby samodzielnie – dzięki temu maluch będzie czuł się doroślej. Po każdym myciu jamy ustnej, pochwal go za dokładne wyszczotkowanie zębów. Ważne jest też nagradzanie dziecka za postępy, które poczynił w tym kierunku. Dzięki drobnym prezentom maluch będzie szczęśliwy i uśmiechnięty.
 • Autorytet pomoże w myciu zębów
  Wiadomo, że dzieci lubią brać przykład nie tylko ze swoich rodziców ale też z osób z zewnątrz. Takim autorytetem twojej pociechy może być stomatolog. Podczas kontrolnej wizyty, możesz po prostu poprosić dentystę, by powiedział dziecku, jak ważne jest mycie zębów. Od tego momentu zawsze będzie można powołać się na słowa specjalisty.