Jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi?

Aby zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi, trzeba dużo z nim rozmawiać, pozwalać na obserwowanie innych podczas zabaw oraz nauczyć dziecko dzielić się z innymi.

Zabawy z innymi dziećmi są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju młodego dziecka. Maluch, który często przebywa z rówieśnikami, latwiej nawiązuje kontakty interpersonalne juz w życiu dorosłym. Jeśli rodzic zauważy, że jego dziecko preferuje samotne zabawy, powinien spróbować to zmienić lub jeśli to konieczne, poprosić o pomoc psychologa dziecięcego. Aby zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi potrzeba czasu i umiejętnej rozmowy.

 

 

  • Rola wieku oraz korzyści płynące ze wspólnych zabaw

Przy obserwacji dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek. Rodzic powinien wiedzieć, że kontakty społeczne z rówieśnikami rozpoczynają się od drugiego roku życia dziecka. Jeśli dziecko niechętnie bawi się z innymi dziećmi , przyczyną może być wychowywanie go tylko wśród dorosłych. Aby zachęcić go do zabaw, trzeba zacząć od obserwacji. Wychodząc na spacer do parku, z początku nieśmiałe dziecko będzie obserwować dzieci z daleka. Z czasem zechce sam do nich podejść. Jeśli jednak to nie nastąpi, ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o tym, jakie korzyści może czerpać z zabawy z innymi rówieśnikami. Zaletą może być na przykład wymiana zabawek. Istotne jest, aby rodzic często spotykał się z ludźmi, którzy mają własne dzieci. Im częściej będzie widziało rówieśników, tym szybciej zechce się z nimi bawić. Niechęć do wspólnych zabaw może wynikać z nieumiejętności dzielenia się. Rodzic powinien nauczyć dziecko dzielić się z innymi. Podczas zabawy z dzieckiem, można powiedzieć, aby pożyczył swoją łopatkę rówieśnikowi. Na pewno drugie dziecko odwdzięczy się czymś innym, na przykład przyniesie swoją foremkę. Przez takie czynności, mały człowiek nauczy się dzielić z innymi i pomoże to w nawiązaniu kontaktów interpersonalnych.

 

  • Zabawy z innymi dziećmi a obecność rodzica

Małe dziecko powinno usamodzielniać się stopniowo. Aby zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi ważne jest, aby odczuwało ono obecność rodzica. Na początku może to być obecność aktywna- rodzic bierze czynny udział w zabawie lub podsuwa pomysły. Z biegiem czasu opiekun powinien stopniowo odsuwać się i zająć miejsce obserwatora. Im częściej i więcej zabaw z dziećmi, tym dziecko staje się bardziej pewne siebie. W końcu samo da do zrozumienia, że nie potrzebuje obecności rodziców podczas zabawy. Ważne, żeby rodzice pamiętali, że chwile zabawy dziecka z innymi nie oznaczają dla nich czasu wolnego. Dziecko musi czuć bezpieczeństwo wynikające z obecności osób, które kocha.