Jak zachować zimną krew w trudnej sytuacji

Wiedza o zachowaniu zimnej krwi w trudnej sytuacji składa się z prostych technik relaksacyjnych, analizy intelektualnej, przygotowania się na ewentualne zagrożenia i zachowania optymizmu.

Każdy z nas spotyka się w życiu z trudnymi sytuacjami, może to być egzamin, stawiennictwo w sądzie czy też nagła choroba. Dobrze jest wtedy zachować zimną krew, gdyż tylko w spokoju, nasz umysł może rozwiązywać problemy. Opanowanie się w obliczu niespodziewanej, trudnej sytuacji wymaga wypracowania swojej indywidualnej strategii postępowania, którą możemy modyfikować w zależności od potrzeb.

Zachowaj zimną krew

Różnimy się jako ludzie, niektórzy łatwo tracą głowę, głęboko przeżywają każde wydarzenie, są to osoby wysoko reaktywne, bardzo emocjonalnie reagujące na małe bodźce, inni z kolei są mało podatni na stres. Jednak w trudnych sytuacjach wszyscy potrzebujemy podparcia się dodatkowymi technikami relaksacji, pozwala to na ochłonięcie i uruchomienie logicznego myślenia. W tym celu przez 1 minutę spowolnij oddech, wdychaj powietrze przez pięć sekund i tak samo długo wydychaj powietrze. Wykonaj wolno parę naprzemiennych wymachów ramion, przyjmij spokojny wyraz twarzy kontroluj brzmienie głosu. Zewnętrzne opanowanie pomaga odzyskać wewnętrzny spokój. Jeśli możesz, zasięgnij rady przyjaciela lub specjalisty, zwykła rozmowa o trudnościach, spełni rolę wentyla bezpieczeństwa dla emocji, nawet można pożartować z problemu, przestanie być tak duży.

Rozumowe podejście do problemu

Kluczem do zachowania zimnej krwi, jest chłodne, racjonalne myślenie. Czasem tylko spokój pozwala "uratować życie". Zdanie sobie sprawy, jak ważny to czynnik, ułatwia zachowanie go. Aby zintelektualizować problem, skupmy się na wiedzy na jego temat, zaplanujmy swoje działanie, można wziąć kartkę papieru i w punktach wypisać kolejne kroki, niezbędne do pokonania trudnej sytuacji. Kiedy zaczynamy działać wg planu nasze napięcie ustępuje. Nie można siedzieć i się zamartwiać, bo wtedy mały problem urasta do wielkości kolosa, natomiast działanie studzi emocje.

Przygotowanie się do trudnych sytuacji 

Przewidując przyszłość, musimy wiedzieć, że nie unikniemy trudnych sytuacji natomiast możemy się do nich przygotować, co pomoże nam zachować zimną krew w obliczu zmian. Żyjemy w czasach kryzysu ekonomicznego i dużych wymagań na rynku pracy, każdy może stracić pracę, trzeba być na to przygotowanym i z wyprzedzeniem zadbać o swoje siły witalne, uprawiać sport, wysypiać się. Korzystać z odpoczynku cotygodniowego oraz corocznego urlopu. Silny człowiek, otoczony rodziną i przyjaciółmi łatwiej stawi czoła trudnościom i pokona je.

Optymizm a spokój

Naukowcy podkreślają, że wiara we własne siły, pewność siebie, wpływają na wszystkie nasze reakcje, również na zachowanie spokoju w sytuacji ekstremalnej. Dbajmy o pozytywny wizerunek własnej osoby i korygujemy swoje myślenie by było ono optymistyczne. Chcesz zachować zimną krew w trudnej sytuacji, spójrz na nią pozytywnie, możesz się z niej czegoś nowego nauczyć, poszerzyć swoje doświadczenie, odnieść sukces, lepiej poznać siebie.