Jak załadować system z USB - krok po kroku

Gdy nasz komputer nie ma dostępu do napędu CD lub DVD można w prosty sposób przenieść instalator na inne urządzenie i załadować system z USB.

Właściciele netbooków lub komputerów z uszkodzonym napędem CD/DVD nie mają możliwości instalacji systemu operacyjnego z płyty instalacyjnej. Muszą zatem wybrać inne rozwiązanie czyli na przykład załadować system z USB. Jednak zawartości płyty instalacyjnej nie można po prostu skopiować na pendriva. Potrzebny jest do tego specjalny program i odrobina pracy, nie jest to jednak bardzo skomplikowane zadanie.

 

 • Ściągnięcie odpowiedniego oprogramowania
  Aby załadować system z USB, najpierw należy na komputer z działającym napędem CD/DVD ściągnąć bezpłatny program o nazwie WinToFlash. Jest on dostępny na stronie www.wintoflash.com w zakładce Download.
 • Przygotowanie urządzenia magazynującego USB do instalacji systemu
  Do napędu komputera włóż płytę z systemem operacyjnym. Następnie podłącz swoje urządzenie (na przykład pendriva) do gniazda USB. Sformatuj go klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę urządzenia i wybierz opcję formatuj. W oknie formatowania zaznacz system plików FAT 32 i szybkie formatowanie a następnie kliknij przycisk rozpocznij. Potwierdź swój wybór klikając przycisk OK. Pamiętaj, że wszystkie dane jakie posiadasz na pendrivie zostaną w tym momencie utracone, dlatego należy je wcześniej zapisać na dysku.
 • Kopiowanie instalatora systemu
  Uruchom program WinToFlash. Po przeczytaniu i zaakceptowaniu umowy licencyjnej kliknij w zielony haczyk: Instalator Windows Kreatora Transferu. Następnie wskaż napęd DVD z płytą instalacyjną oraz port USB z podpiętym urządzeniem, na którym ma znaleźć się instalator systemu. Teraz kliknij przycisk dalej, przeczytaj i zaakceptuj warunki umowy licencyjnej i ponownie wybierz przycisk dalej. W tym momencie program rozpocznie załadowywanie plików instalacyjnych systemu na urządzeniu USB. Gdy proces się zakończy możesz wyjść z programu.
 • Ładowanie systemu na komputer przez port USB
  Na urządzeniu magazynującym znajdują się już pliki instalacji systemu. W celu załadowania systemu z USB należy podłączyć je do komputera, który nie posiada napędu CD/DVD. Następnie trzeba zrestartować komputer. Podczas jego startu należy otworzyć konfigurację biosu i zmienić ustawienia pierwszego urządzenia rozruchowego na pozycję port USB. Zmienione ustawienia zapisujemy i ponownie restartujemy komputer. Gdy zacznie się uruchamiać automatycznie rozpocznie się załadowanie systemu z USB. Dalej postępujemy według instrukcji wyświetlanych w kreatorze instalacji, w taki sam sposób jak przy instalacji z płyty.