Jak założyć szkła kontaktowe?

Odpowiednia pielęgnacja, czyszczenie oraz zachowanie szczególnej higieny pomaga bezboleśnie założyć szkła kontaktowe.

Soczewki są doskonałą alternatywą dla okularów. Są niewidoczne, komfortowe, nie mogą się rozbić ani zgnieść. Aby odpowiednio założyć szkła kontaktowe potrzebna jest odrobina wprawy oraz wiadomości z zakresu pielęgnacji soczewek. Należy jednak pamiętać, że moc i rodzaj szkieł kontaktowych zawsze powinien ustalać lekarz. Ponadto konieczne są co półroczne wizyty kontrolne u okulisty.

 

  • Pielęgnacja soczewek
    Zakładanie szkieł kontaktowych będzie łatwiejsze, jeśli soczewki będą odpowiednio przechowywane i pielęgnowane. Zawsze należy trzymać soczewki w przeznaczonym do tego pudełeczku. Zazwyczaj jest ono dodawane do płynu dezynfekującego. Jeśli konieczne jest noszenie soczewek różnej mocy na każdym oku, warto wybrać pudełeczko z zakrętkami w dwóch, różnych kolorach. Zazwyczaj mają one dodatkowe oznaczenia: L i P (L - lewe oko i P - prawe oko) lub L i R ( L - lewe i R (right) - prawe oko). Konieczne jest umieszczanie soczewek zawsze w odpowiednim pojemniczku. Do pielęgnacji soczewek należy zakupić płyn. W zależności od rodzaju, soczewki mogą wymagać dodatkowego pocierania podczas czyszczenia lub nie (z systemem "no rub").
  • Przygotowanie szkieł kontaktowych
    Pierwszy krok to dokładne umycie rąk. Należy wykonywać tę czynność za każdym razem - przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Nie powinno się wycierać rąk ręcznikiem, tylko pozostawić je do samoistnego wyschnięcia (ręcznik może pozostawiać włókna). Wyjąć soczewkę z pojemniczka i położyć ją na dłoni. Nanieść kilka kropli płynu pielęgnacyjnego na obie strony szkła kontaktowego i lekko potrzeć. Umieścić soczewkę na opuszku palca wskazującego prawej ręki. Leworęczni powinni umieścić soczewkę na palcu lewej dłoni. Szkło kontaktowe musi być wywinięte w odpowiednią stronę. Niektóre soczewki (na przykład ACUCUVE Oasis) mają specjalną numerację 1-2-3, która bardzo ułatwia znalezienie dobrej strony. Wystarczy przybliżyć soczewkę do światła i spojrzeć na nią dokładnie. Jeśli numeracja jest w drugą stronę (321), konieczne jest wywinięcie szkła kontaktowego.
  • Zakładanie soczewek
    Przede wszystkim do zakładania soczewek trzeba podchodzić ze spokojem, nie denerwując się. W przypadku nowicjuszy, najważniejszym punktem jest przełamanie bariery psychicznej. Nie należy się zniechęcać, jeśli za pierwszym razem nie uda się założyć szkieł kontaktowych. Z czasem, będzie to coraz łatwiejsze. Aby założyć szkła kontaktowe, należy przybliżyć soczewkę do oka. Palcem wskazującym drugiej ręki odchylić dolną powiekę (naciągnąć skórę pod dolnymi powiekami). Jest to najłatwiejszy sposób, aby jak najbardziej odsłonić gałkę oczną. Należy szeroko otworzyć oko i patrzeć prosto w lusterko. Nałożyć soczewkę na powiekę i spojrzeć w dół, a następnie na boki. Pozwoli to soczewce umieścić się na swoim miejscu. Można także kilkakrotnie pomrugać. Aby nie czuć się niekomfortowo, nie jest konieczne umieszczanie szkła kontaktowego w samą źrenicę - można lekko patrzeć w bok.