Jak zamontować baldachim do łóżeczka dziecięcego

Aby zamontować baldachim do dziecięcego łóżeczka potrzebować będziemy zestawu, który można zakupić w każdym sklepie z akcesoriami dla dzieci i niemowląt.

Rodzicom, którzy dbają o wystrój wnętrz i harmonię w pokoju swojego maleństwa, mogą nieodpowiadać łóżeczka z baldachimami dostępne w sklepach. Mogą oni również ze względów higienicznych chcieć mieć mozliwość wymiany baldamichu do łóżeczka dziecięcego, by można było go uprać a w tym czasie zawiesić inny. Jakikolwiek niebyłby tego powód, wykonanie takie nieba nie jest skomplikowane a z pewnością stworzy jedyny w swoim rodzaju mebel.

Zamocowanie podpory baldachimu
Bez względu na to czy zakupimy baldachim wykonany z tiulu czy z materiału, kolejność mocowania poszczególnych elementów stelaża pozostaje taka sama. Większość producentów oferuje podobny zestaw akcesoriów. Zestaw służący do zamontowania baldachimu do łóżeczka dziecięcego składa się zazwyczaj z dwóch długich rurek: jednej prostej, drugiej profilowanej, dwóch uchwytów zaciskowych oraz półokrągłego, wyprofilowanego pałąka z wygiętymi końcami. Na ten ostatni element naciągamy materiał. Odpowiednie przymocowanie baldachimu do dziecięcego łóżeczka nie wymaga dodatkowych narzędzi. Za pomącą uchwytu zaciskowego mocujemy pierwszy z elementów - długą, prostą rurkę. Rurkę przykręcamy do dolnej krawędzi szczebelków łóżeczka. Aby podpora baldachimu do łóżeczka dziecięcego była stabilna rurka powinna opierać się o podłoże, a uchwyty zaciskowe powinny być odpowiednio mocno przykręcone. Następnie długą rurkę profilowaną łączymy z już przymocowaną rurką prostą i korzystając z drugiego uchwytu mocujemy ją do górnej krawędzi szczebelków łóżeczka. Rurki w zależności od potrzeb możemy przymocować zarówno na dłuższej jak i na krótszej części łóżeczka. Powstały stelaż baldachimu wygląda jak jedna długa rurka, wygięta lekko w górnej części. Zaczyna się przy podłodze i wznosi się około pół metra ponad górną krawędź łóżeczka. W górnej części podpory znajdują się dwa otwory, w które należy osadzić założony już baldachim.

Naciągnięcie materiału
Końcowym etapem pracy jest naciągnięcie materiału na ostatni element zestawu i osadzenie go w stelażu. Przy wyborze tkaniny z której wykonany jest baldachim warto kierować się nie tylko naszymi preferencjami kolorystycznymi, ale również rodzajem materiału z jakiego jest wykonany. Jeśli baldachim ma służyć tylko jako ozdoba, pięknie prezentują się te wykonane z woalu. Są zwiewne i delikatne. Jeśli chcemy by nowego członka rodziny nie budziło na przykład światło dobiegające z telewizora, warto rozważyć zakup baldachimu uszytego z materiału, który przepuszcza tylko część promieni. W górnej części baldachimu znajdują się tunele, w które należy wsunąć końce półokrągłego pałąka. W rezultacie nałożenia całości tkaniny, zakończenia pałąka wysuną się z tunelu w tylnej części baldachimu. Następnie środek baldachimu przekładamy nad podporą, a końcówki pałąka, na który naciągnięty jest baldachim mocujemy w otworach w górnej części podpory. Boki baldachimu rozkładamy równomiernie na bokach łóżeczka. Taka ozdoba wygląda bardzo efektownie. Niektórzy producenci do zestawu dziecięcej pościeli dołączają korony lub kokardy, które mają stanowić dodatkową ozdobę. Zwolennicy montowania baldachimu do łóżeczka dziecięcego twierdzą, że daje on dziecku poczucie bezpieczeństwa od pierwszych chwil życia.