Jak zamontować klimatyzację w domku jednorodzinnym

Aby samodzielnie zamontować klimatyzację w domku jednorodzinnym wystarczy odrobina cierpliwości i wolnego czasu oraz podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy montażu.

Nieodpowiednia temperatura wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie. Jest to szczególnie uciążliwe podczas upalnych letnich dni, kiedy temperatura sięga nawet 35 stopni Celsjusza. Warto więc wziąć sprawę w swoje ręce, zadbać o własny komfort i zamontować klimatyzację w domku jednorodzinnym. Zwłaszcza, że jest ona obecnie bardzo popularna i łatwo dostępna.

Zalety zamontowania klimatyzacji w domku jednorodzinnym

Klimatyzator jest obecnie najprostszą i coraz tańszą alternatywą na poprawienie komfortu życia, szczególnie podczas upałów. Wbrew pozorom, nie ochładza on jedynie powietrza, jest także odpowiedzialny za usuwanie nadmiaru wilgoci – poprawiając tym samym nasze samopoczucie. Powołując się na badania, najbardziej komfortowo czujemy się w pomieszczeniu, którego skalar wynosi 23 – 26 stopni Celsjusza, a wilgotności oscyluje w granicach 40 – 60 procent. Należy jednak pamiętać, że po zamontowaniu klimatyzacji w domku jednorodzinnym nie można obniżać temperatura w dowolny sposób, gdyż grozi to przeziębieniem. Maksymalna różnica pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a pozostałymi pokojami powinna wynosić 7 stopni Celsjusza, zaś prędkość przepływu powietrza nie może być większa niż 0,2 metry na sekundę.

Budowa i działanie klimatyzatora

Może wydaje się to śmieszne, ale klimatyzator działa podobnie jak lodówka. Jego podstawowe elementy to parownik i skraplacz (wymienniki ciepła), sprężarka i zawór, a także dwa wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza. Zanim pomyślimy jak zamontować klimatyzację w domku jednorodzinnym warto poznać wszystkie elementy i zasady ich funkcjonowania. W parowniku zachodzi proces pobierania ciepła z pomieszczenia, skraplacz zaś, usuwa je poza budynek. Dla mieszkańców małych domków szczególnie polecany jest klimatyzator typu split. Jest on najbardziej nowoczesny i komfortowy, ponieważ podzielony na dwie jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną. Druga z nich zawiera głośne elementy, które montuje się poza budynkiem, zapewniając tym samym komfortową ciszę sprzyjającą w codziennym życiu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, producenci oferują również innowacyjne klimatyzatory sterowane pilotem.

Jak samodzielnie zamontować klimatyzację w domku jednorodzinnym?

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że samodzielny montaż jest na tyle skomplikowany, iż konieczne jest wynajęcie często drogiej, wyspecjalizowanej firmy. Wystarczy jednak ,,smykałka do majsterkowania” i chwila wolnego czasu, aby zamontować klimatyzację w domku jednorodzinnym. Pierwszym krokiem jest przykręcenie (za pomocą kołków rozporowych) do ściany pomieszczenia płyty, oraz zawieszenie na niej parownika. Następnie wywiercamy w ścianie otwory dla rur o średnicy około 50 milimetrów z zachowaniem spadku (aby woda mogła spływać). Montujemy na zewnątrz skraplacz i podłączamy go do parownika. Po odkręceniu zaworu sprawdzamy szczelność. Jeśli nie ma problemów podłączamy zasilanie. Jak widać zamontowanie klimatyzacji w domku jednorodzinnym nie jest na tyle trudne, aby ponosić straty finansowe płacąc wyspecjalizowanej firmie.