Jak zamówić pijawki lekarskie

Stawianie pijawek to zabieg mający szerokie zastosowanie w leczeniu chorób człowieka. Na szczęście, nie trzeba być hirudoterapeutą, aby zamówić pijawki lekarskie.

Moda na stosowanie medycyny naturalnej spowodowała renesans hirudoterapii, czyli leczenia pijawkami. Od wieków w lecznictwie stosowano rozmaite metody upuszczania krwi. Był to sposób na pozbycie się szeroko pojętych “złych substancji”, obniżenie ciśnienia czy przyniesienie ulgi w bólach spowodowanych żylakami. W XX wieku zarzucono stawianie pijawek jako “niegodne prawdziwej medycyny”; zniknął urząd cyrulika. Obecnie, gdy na nowo odkrywamy mądrości medycyny ludowej, pijawki wracają do łask. Jeśli chcielibyśmy samodzielnie rozpocząć ten rodzaj terapii, warto dowiedzieć się, jak zamówić pijawki lekarskie.

Przed zakupem
Zanim zdecydujemy się zamówić pijawki lekarskie, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego są nam one potrzebne. Istnieje długa lista wskazań leczniczych do ich stosowania. Główne zastosowanie pijawki mają dla chorób serca i układu krwionośnego, sprawdzą się również przy wielu urazach mechanicznych i termicznych. Ich dobroczynny wpływ jest także widoczny przy chorobach układu kostno-stawowego, moczowo-płciowego oraz w patologiach o podłożu neurologicznym. Coraz częściej pijawki wykorzystuje się do celów kosmetycznych - znakomicie niwelują szpecące “pajączki” na nogach, a poprawiając krążenie, wpływają również na ustąpienie cellulitu.

Przeciwwskazania
Hirudoterapia wymaga ostrożności. Istnieje długa lista przeciwwskazań, z którymi należy się uprzednio zapoznać. Należą do nich między innymi: anemia, hemofilia, ciąża oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy bez obaw o swoje zdrowie zamówić pijawki lekarskie, warto skontaktować się z lekarzem lub hirudoterapeutą.

Zamawianie
Gdy już zdecydujemy się zamówić pijawki lekarskie, należy znaleźć odpowiedniego i uczciwego dostawcę. Pamiętajmy, że spośród około 650 gatunków pijawek, tylko jeden - pijawka lekarska może być bezpiecznie używana w leczeniu chorób człowieka. Trzeba więc upewnić się, że kupujemy właściwy gatunek. Możemy sprawdzić w naszej aptece, czy można u nich zamówić pijawki lekarskie, ale całkiem dobrym rozwiązaniem są sklepy internetowe. Nie jest zalecane kupowanie na aukcjach, u anonimowych sprzedawców. Niekoniecznie zapewniają oni standardy higieny, jakich wymaga hodowla pijawek przeznaczonych na cele medyczne, bądź handlują pijawkami z własnoręcznego połowu. Jest to nielegalne, gdyż w Polsce gatunek Hirudo medicinalis znajduje się pod ochroną. Na szczęście, dość łatwo możemy zamówić pijawki lekarskie pochodzące z certyfikowanych hodowli, gdzie przebywają one w izolowanych warunkach laboratoryjnych, są specjalnie odżywiane i wolne od bakterii. Każdy osobnik zostaje przebadany.

Płatność i transport
Niektóre podmioty zajmujące się dystrybucją pijawek sprzedają je wyłącznie hirudoterapeutom, ale większość nie posiada takich ograniczeń. Cena za sztukę to koszt 13-19 złotych, często jednak wymagany jest zakup co najmniej czterech sztuk. Płatności dokonuje się w formie przedpłaty na konto sprzedawcy, co związane jest z transportem żywych zwierząt. Pijawki są wysyłane za pośrednictwem kuriera, w specjalnych szklanych naczyniach.