Jak zaplanować budżet domowy

Aby zaplanować budżet domowy, należy obliczyć dochody i wydatki, następnie określić cele finansowe i znaleźć oszczędności – a później konsekwentnie trzymać się planu.

Budżet domowy, podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw, oznacza zestawienie dochodów i wydatków. Dochody to najczęściej wynagrodzenie otrzymywane z tytułu wykonywanej pracy, wydatki natomiast to szeroko rozumiane koszty utrzymania. Planować budżet domowy może każdy - nie wymaga to specjalistycznej wiedzy ani przygotowania, a jedynie odrobiny czasu i konsekwencji w działaniu. Prowadzenie takiej domowej rachunkowości pomaga nie tylko zaoszczędzić, ale również dowodzi szacunku dla naszej pracy.

 

 

  • Budżet domowy - od czego zacząć

Pierwszym, co należy uczynić, aby dobrze zaplanować budżet domowy, to obliczyć nasze dochody netto, czyli zarobki, które dostajemy "na rękę". Warto w tym miejscu przemyśleć również kwestię innych dochodów, jak na przykład zarobki lub stypendia dzieci, o ile partycypują one w wydatkach naszego gospodarstwa domowego. Dobrze jest również uświadomić sobie, w jakim stopniu nasze zarobki są zależne od różnych czynników jak pora roku lub ruchu w interesie. Dotyczy to szczególnie osób pracujących sezonowo, prowadzących własny biznes i wszystkich, których wynagrodzenie opiera się na prowizji. Drugim krokiem w planowaniu budżetu jest ustalenie naszych wydatków. Powinno to obejmować koszty utrzymania, które można określić jako stałe (czynsz, raty kredytu, składki na ubezpieczenie, opłaty abonamentowe) oraz zmienne (opłaty za media, wydatki na żywność, odzież, lekarstwa, paliwo, rozrywkę). Warto również zwrócić uwagę na różne wydatki okolicznościowe jak prezenty lub wyjazdy wakacyjne. Jeśli różnica między dochodami a wydatkami okaże się ujemna, wówczas powinniśmy to potraktować jako sygnał ostrzegawczy i podjąć zdecydowane kroki w kierunku oszczędzania.

 

  • Jak oszczędzać

W oszczędzaniu liczą się konsekwentność i jasno określone cele finansowe. Oszczędzanie na tak zwaną czarną godzinę jest zgubne. Duże łatwiej odkłada się pieniądze na konkretny cel - wówczas mamy lepszą motywację, aby oszczędzać i pokusa, aby sięgnąć do rezerwy finansowej pod wpływem chwili jest dużo mniejsza. W efekcie końcowym oszczędzamy wydajniej. Nie należy też zrażać się myślą, że zaoszczędzenie na czymś złotówki nic nie zmieni. Kiedy chcemy planować budżet domowy, oszczędności najlepiej jest szukać wszędzie. Należy zapoznać się z ofertą operatora TV i telefonu i poszukać korzystniejszego dla siebie planu taryfowego. Wymienić żarówki na energooszczędne i uszczelnić cieknące krany. Zakupy robić z przygotowaną zawczasu listą, aby unikać pokus i promocji. Zrezygnować z niektórych przejazdów samochodem na rzecz komunikacji miejskiej. Zapoznać się z ofertą ubezpieczycieli i zmienić polisę na korzystniejszą. Przy kilku kredytach postarać się o kredyt konsolidacyjny z niższą ratą.

 

  • Jak wspomóc planowanie budżetu

Gdy już postanowimy planować budżet domowy, dobrze jest korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mogą nam znacznie ułatwić pracę. Przykładem takiego rozwiązania jest organizer finansowy o skromnej nazwie Bank (do pobrania ze strony www.blitz-art.com/bank). Aplikacja pomaga nam śledzić przychody i wydatki, umożliwia łatwy dostęp do bankowości internetowej i sporządzanie notatek, a także udostępnia kalendarz - a przy tym jest o wiele trwalsza i odporniejsza na zgubienie niż tradycyjna kartka papieru.