Jak zaplanować budżet na wakacje

Aby dobrze zaplanować budżet na wakacje musimy zdecydować się czy organizujemy wszystko sami, czy przez biuro podróży oraz gdzie chcemy spędzić wakacje.

Planowanie budżetu na wakacje jest kluczową kwestią udanego urlopu. Wyjeżdżając na wakacje należy zaplanować cały budżet od początku do końca oraz odłożyć dodatkowo około 20% kwoty którą przeznaczamy na wakacyjne wydatki rezerwowe.

 

 

 • Miejsce wypoczynku
  Planowanie budżetu na wakacje w dużej mierze zależy od miejsca w którym chcemy spędzić urlop. Wakacje w Polsce można zaliczyć do bardzo drogich, jak na oferowane warunki. Jednak w w kraju jest wiele miejsc wartych zwiedzenia i nie zawsze trzeba wydać na taki urlop całe oszczędności. Jednak za niewiele wyższą kwotę można wyjechać do ciepłych krajów, nocując w czterogwiazdkowych hotelach. Należy równiez pamiętać, iż wypoczynek w dalekich, ciepłych krajach takich jak Amazonia lub dwa tygodnie białego szaleństwa na lodowcu będą o wiele droższe, niż urlop w Grecji czy Egipcie. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, ile pieniędzy planujemy wydać i do tej kwoty dopasować odpowiednią lokalizację.
 • Wakacje na własną rękę
  Kiedy wybierzemy już odpowiadającą nam lokalizację i zdecydowaliśmy się organizować wszystko na własną rękę: dojazd, nocleg, jedzenie, musimy na spokojnie przeliczyć wszystkie koszty. Jeżeli jedziemy samochodem należy sprawdzić stan techniczny auta, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi ukrytymi kosztami, ponieważ pojazd może wymagać drobnych napraw. Należy też ubezpieczyć samochód i wszystkich pasażerów. Jeżeli wybieramy się w podróż pociągiem lub samolotem powinniśmy zorientować się w cenach biletów z klasę podróżowania jaka nam najbardziej odpowiada - pod względem wygodu lub ceny. Dodatkowo jeżeli chcemy nocować w hotelu musimy liczyć się z większą stawkę za dobę, niż na przykład na polu namiotowym, czy na kempingu. Warto pamiętać o jedzeniu. Można zabrać ze sobą konserwy i przygotowywać posiłki we własnym zakresie, jednak warto spróbować lokalnej kuchni, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Przed wyjazdem warto również zapoznać się z lokalnymi cenami i wydatkami, takimi jak ceny za bilety na podróżowanie środkami transportu miejskiego lub ceny biletów wstępu do atrakcji, które chcemy zwiedzać. 
 • Wyjazd z biurem podróży
  Wakacje organizowane przez biura podróży wychodzą taniej i bezpieczniej niż organizowane na własną rękę, ponieważ biura rezerwują pobyty dla całych grup i dostają na to duże zniżki. Nawet po doliczeniu swojej marży biura takie wakacje kosztować będą mniej. Wybierając wakacje z biurem podróży planowanie budżetu sprowadza się do zapłaty za wycieczkę i do wydatków na miejscu pobytu, takich jak: przekąski, upominki dla rodziny, czy dodatkowe atrakcje nie wliczone w cenę wycieczki. Należy zainteresować się, czy w cenę wycieczki wliczone są posiłki, napoje i zwiedzanie ciekawych miejsc, aby dokładnie wiedzieć jaką ilość pieniędzy powinniśmy dodatkowo ze sobą zabrać.
 • Oferty specjalne
  Czasem warto korzystać ze specjalnych okazji: ofert last minute lub specjalnych promocji zamieszczanych w Internecie. Można znaleźć wycieczki nawet o 50% tańsze. W ten sposób można wyjechać na urlop tanim kosztem, sporo oszczędzając i nie nadwyrężając budżetu, który będzie można przeznaczyć na nieprzewidziane wakacyjne wydatki lub przedłużenie pobytu.