Jak zaprojektowac wizytówkę na komputerze krok po kroku

Aby zaprojektować wizytówkę na komputerze wystarczy posłużyć się stosownym programem graficznym lub złożyć zamówienie w firmie zajmującej się promocją.

Zgodnie z definicją słownika PWN, wizytówka to mały, prostokątny kartonik, zawierający imię i nazwisko osoby oraz ewentualnie jej adres i stopień naukowy. Współcześnie wizytówki to nie tylko element konwenansów, ale także istotne narzędzie biznesowe i reklamowe. Dlatego też każdy, nawet niewielki przedsiębiorca powinien je mieć. O to nietrudno, zwłaszcza dzisiaj, gdy można zaprojektować wizytówkę na komputerze.

Samodzielnie i od podstaw
Pierwsza możliwość to skorzystanie z programu graficznego. Przykładem aplikacji, która pozwala zaprojektować wizytówkę na komputerze jest DesignPro 5.0. Program jest bezpłatny i dostępny w polskiej wersji językowej i pozwala projektować wszystko od przekładek do segregatora, przez etykiety adresowe, aż po wkładki do płyt CD. Interfejs programu jest dosyć przejrzysty i przypomina coś pomiędzy edytorem tekstu i prostą aplikacją graficzną. Aby rozpocząć projekt należy przede wszystkim kliknąć ikonę pustej kartki i wybrać szablon dokumentu, na którym chcemy pracować. W dalszej pracy kluczowe jest menu znajdujące się po lewej stronie ekranu, które pozwala dodawać nowe elementy do szablonu, takie jak pole tekstowe, elementy graficzne, a nawet kod kreskowy i numery seryjne. Format tekstu można zmieniać identycznie jak w edytorze graficznym, czyli określać rodzaj czcionki i jej wielkość, wyrównywać tekst do krawędzi i tym podobne. Bardzo interesującym elementem DesignPro jest możliwość tworzenia baz danych. Opcja jest przydatna w sytuacji, gdy potrzeba nam wizytówek dla liczniejszego grona osób, na przykład wszystkich pracowników firmy. Do największych mankamentów programu należy brak polskojęzycznych plików pomocy oraz brak grafik typu clipart w podstawowej wersji programu. Innym programem przeznaczonych do tworzenia wizytówek i etykiet jest BusinessCards MX. Aplikacja dostępna jest w wersji testowej, która nie nanosi żadnych ograniczeń, zamieszcza jednak dodatkowy czerwony napis na wydruku.

Z pomocą firmy designerskiej
Drugi wariant, który pozwala zaprojektować wizytówkę na komputerze zakłada zwrócenie się do profesjonalnej firmy zajmującej się promocją. Nawet w tym przypadku możemy jednak wykonać projekt samodzielnie w domowym zaciszu, jeśli tylko mamy komputer podłączony do Internetu. Jest to możliwe dzięki między innymi dzięki drukarniom jak VistaPrint lub eDruk24. Przykładowo na stronie internetowej VistaPrint można wybrać jeden z ponad 4900 szablonów, które wystarczy spersonalizować poprzez wpisanie danych osobowych, nazwy firmy, adresów i wszelkich innych informacji, które chcemy umieścić na naszej wizytówce. Proces projektowania przebiega bardzo prosto. Wystarczy wejść na stronę www.vistaprint.pl, a następnie wybrać interesującą nas kategorię produktu (na przykład Wizytówki Premium). W dalszej kolejności należy wskazać sposób wykonania projektu - najprościej jest oczywiście kliknąć "Przeglądaj nasze projekty", jednak najambitniejsze osoby z artystycznym zacięciem mogą przygotować własną wizytówkę od podstaw. Po kliknięciu "Rozpocznij" zostaniemy przekierowani do strony z wyborem szablonu. Opcjonalnie po drodze możemy wyszukać schematy związane z jakimś konkretnym tematem, wpisując kluczową frazę w widoczne okno wyszukiwarki. Po wskazaniu wybranego szablonu wystarczy uzupełnić dane widoczne po lewej stronie ekranu - i oto nasza wizytówka. Warto wspomnieć, że VistaPrint umożliwia również zaprojektowania loga - bardzo istotnego elementu wizytówek. Naturalnie po sfinalizowaniu projektu można zamówić druk. Stawki oferowane przez VistaPrint są na bardzo przyzwoitym poziomie, w dodatku dzięki licznym opcjom dodatkowym jak wybór rodzaju papieru albo wstawianie elementów graficznych możemy swobodnie dopasować jakość i koszt zamówienia do naszych potrzeb.