Jak zaradzić kłótni pomiędzy rodzeństwem

Kłótnie pomiędzy rodzeństwem w niektórych domach są smutną codziennością. Jednak znając ich powody, rozsądny rodzic jest w stanie je załagodzić.

W domu, w którym jest więcej niż jedno dziecko, nietrudno o konflikty. Czasem wystarczy zupełny drobiazg, by rozpętała się kłótnia pomiędzy rodzeństwem. Oczywiście, nie da się uniknąć wszystkich niesnasek, jednak rozsądny rodzic wie, jak ostudzić atmosferę i załagodzić sytuację.

Walka o terytorium

Małym dzieciom ciężko jest dzielić się z innymi. Prostym sposobem na awanturę jest ruszenie cudzej zabawki przez brata czy siostrę. Rodzice powinni o tym pamiętać. Widząc, że starsze dziecko wyciąga ulubione autko, może warto zainteresować młodszą z pociech ukochanym misiem. Jeśli dziecko ma "swoje" miejsce, bez względu na to, czy jest to łóżko, czy kąt w pokoju, należy nauczyć brata czy siostrę, by szanowały terytorium rodzeństwa i nie naruszały go. Widząc, że córka skacze po łóżku syna, rodzic powinien stanowczo i konsekwentnie tego zabronić.

Wojna o rodzica

Bardzo często dzieci czują się niesprawiedliwie traktowane. Młodsza pociecha może mieć żal, że starsze rodzeństwo ma więcej przywilejów, starsi często sadzą, że oni muszą pomagać w domu, w przeciwieństwie do rodzeństwa. Wiele kłótni pomiędzy rodzeństwem zaczyna się właśnie z powodu zainteresowania, lub jego braku, rodziców. Oczywiście, każde dziecko jest inne, więc nie ma uniwersalnego sposobu traktowania, jednak dzieci musza wiedzieć, że rodzice kochają je tak samo mocno, choć w inny sposób. Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić matka lub ojciec, jest porównywanie dzieci. To, które wypadnie gorzej, może ze złości dokuczać drugiemu. Dlatego ważne jest, by rodzice nigdy nie dawali do zrozumienia, że jedno dziecko jest lepsze od drugiego.

Uspokoić awanturę

Nie da się wyeliminować wszystkich zatargów. Widząc, że kłótnia pomiędzy rodzeństwem wisi w powietrzu, lub już się zaczęła, należy się zastanowić, czy warto interweniować. Czasem dzieci same się uspokoją, w ten sposób uczą się dochodzić do porozumienia w życiu codziennym. Jednak, gdy kłótnia się zaostrza i nic nie wskazuje, by miała się szybko skończyć, należy, przede wszystkim, zachować spokój. Niekiedy wystarczy jedynie odwrócenie uwagi dzieci, włączenie im, na przykład, bajki. Krzyk rodzica zaogni tylko sytuację. Dobrym sposobem jest mówienie o uczuciach brata, czy siostry. Zdanie "Kasiu, Krzysiowi jest przykro, gdy zabierasz mu zabawkę" może skłonić pociechę do przemyśleń. Warto też nagrodzić dzieci, jeśli po kłótni z rodzeństwem dojdą do porozumienia.