Jak zatuszować pęknięcie ściany

Są trzy sposoby na zatuszowanie pęknięcia ściany: użycie zaprawy gipsowej, taśmy przyklejanej na uszkodzone miejsce lub akrylu uniwersalnego.

Główną przyczyną powstawania pęknięć na ścianach są zmiany temperatur. Dlatego rysy pojawiają się głównie wokół ram okiennych, na balkonach, tarasach, w nieogrzewanych zimą przedsionkach. Mogą też występować na ścianach budynków, położonych przy ruchliwych ulicach, torach kolejowych czy kopalniach, tu czynnikiem sprawczym jest działanie sił fizycznych. Pojawienie się ubytków nie oznacza jednak, że należy przeprowadzić gruntowny remont mieszkania, wystarczy umiejętnie zatuszować pęknięcia ściany.

Zaprawa szpachlowa ratunkiem dla ścian

Do zatuszowania pęknięcia ściany można użyć zaprawy szpachlowej. Jest to mieszanka, powstała na bazie naturalnego gipsu. Charakteryzuje się dużą elastycznością, ale, w odróżnieniu od gipsu, nie zastyga bardzo szybko, dzięki czemu można dokładnie wypełnić uszczerbki. Przygotowaną masę trzeba wykorzystać w przeciągu czterdziestu pięciu minut. Zaprawę należy nakładać narzędziami plastikowymi albo wykonanymi ze stali nierdzewnej. Gips sprzyja powstawaniu korozji i użycie narzędzi ze zwykłej stali może spowodować powstanie rdzawych śladów, które będą brzydko wyglądały na białej spoinie. Zaprawa utwardza się po kilku, kilkunastu godzinach, w zależności od warunków, panujących w pomieszczeniu oraz grubości warstwy. Po wyschnięciu spoina może być szlifowana i malowana. Zaprawa jest odpowiednia do tuszowania pęknięć ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Należy jednak zadbać o to, aby do momentu wyschnięcia spoina nie była poddawana działaniom ujemnej temperatury.

Taśma przyklejana tuszuje pęknięcia

Do zatuszowania pęknięć ściany można również użyć taśmy przyklejanej i zaprawy szpachlowej. Najpowszechniejsza jest taśma na bazie siatki z włókna szklanego. Taśmę należy przykleić na pęknięcie i przykryć warstwą zaprawy. Po wyschnięciu spoina może być szlifowana i malowana. Taśma nie tylko naprawia, ale też wzmacnia ściany. Można ją stosować na tynku oraz płytach kartonowo gipsowych. Na rynku są dostępne również taśmy samoprzylepne papierowe, które idealnie maskują rysy oraz taśmy narożnikowe, świetnie sprawdzające się na pęknięciach, powstałych w złączeniach ścian. Tuszowanie ubytków taśmą jest łatwe, należy jednak pamiętać, że sprawdza się głównie we wnętrzach nienarażonych na działanie niskich temperatur oraz wilgoci.

Akryl uniwersalny polecany do ścian

Głównym atutem akrylu uniwersalnego jest dobra przyczepność do wszystkich materiałów budowlanych (beton, cegła, tynk, drewno, płyta kartonowo gipsowa), można go więc użyć do zatuszowania pęknięć ściany w niemal każdym pomieszczeniu. Jest też odporny na działanie promieni słonecznych i zmiany temperatur, dlatego może być stosowany i wewnątrz i na zewnątrz budynku. Należy jednak zadbać o należyte oczyszczenie ściany z kurzu, można ją zwilżyć wodą, co zwiększy przyczepność spoiny. Akryl nakłada się na rysy ścienne bezpośrednio z pojemnika przy pomocy wyciskacza. W przypadku użycia na powierzchniach zewnętrznych należy jedynie zadbać o sześciogodzinną ochronę spojenia przed działaniem wody. Po całkowitym wyschnięciu, uszczelnienie można szlifować i malować. Elastyczność oraz miękkość masy akrylowej zapobiega ponownemu powstawaniu pęknięć.