Jak zawiesić firany bez wiercenia dziur

Wbrew pozorom wcale nie trudno zawiesić firany bez wiercenia dziur w ścianie, co więcej, można to zrobić łatwo i szybko.

W większości domów wiszą firanki, zasłony lub inne dekoracje okienne. Tradycyjną metodą wieszania firanek, zasłonek czy zazdrostek są karnisze. Wymagają one przygotowania ściany, wywiercenia dziur i zamontowania wsporników. W czasie całej operacji w pomieszczeniu robi się bałagan, unosi się kurz i trzeba na koniec dokładnie posprzątać. Czy jest sposób, by powiesić firany bez wiercenia?

Zastosuj karnisze typu zazdrostka
To niewielkie karnisze, montowane na skrzydle okna, popularnie określane mianem zazdrostek. Można je stosować zarówno do okien drewnianych jak i plastikowych, bo materiał, z którego wykonane są okna nie ma tutaj żadnego znaczenia. Mają niewielki przekrój, około 1 cm. Dostępne są różne długości zazdrostek od 40 do 200 centymetrów. Zbudowane są one z dwóch rurek, z których jedna wchodzi w środek drugiej, umożliwiając dostosowanie długości do szerokości okna. Mogą być okrągłe, płaskie, drewniane lub metalowe. Z szerokiej oferty możesz wybrać te wykonane z plastiku i z metalu, dobrać kolor z pełnej palety barw tak, aby pasował do wnętrza. Nie musisz bałaganić ani powodować uszkodzeń w ramie okna. To niezwykle istotne zwłaszcza, kiedy nie jesteś właścicielem mieszkania i nie możesz samodzielnie zdecydować o wprowadzeniu takich zmian. Zazdrostki to idealne rozwiązanie, gdyż możesz je przykleić stosując haczyki samoprzylepne. Gdy zmienisz koncepcję wystroju wnętrza zazdrostki możesz odkleić, a ewentualnie pozostały klej bez problemu zmyjesz wodą i zwykłym płynem do mycia.

Jak zamontować zazdrostki?
Dzięki zastosowaniu zazdrostek możesz zawiesić firany bez wiercenia otworów w ścianie czy w oknie. Rozpocznij od zaznaczenia miejsc, w których chcesz przykleić haczyki. Przy pomocy linijki wyznacz odległość od dolnej lub górnej krawędzi okna, po obydwu stronach ramy okiennej. Możesz zamocować uchwyty na dowolnie dobranej wysokości, w zależności od tego, czy chcesz, aby firanka zasłaniała całe okno, lub tylko jego dolną albo górną część. Po oznaczeniu wysokości przyklej pierwszy haczyk. Po drugiej stronie przyłóż drugi haczyk i zawieś drążek. Za pomocą poziomicy ustaw drążek poziomo. Jeśli wszystko jest równo przyklej drugi haczyk i załóż drążek. Teraz możesz wieszać firany bez wiercenia. Przekładasz drążek przez tunel w firanie i całość zakładasz na przyklejone wcześniej do okna haczyki.