Jak zbudować domek na narzędzia

Aby samodzielnie zbudować domek na narzędzia w ogrodzie należy poznać przepisy dotyczące takiej budowy oraz sposoby jej wykonywania w zależności od potrzeb.

Z biegiem czasu gromadzimy coraz więcej narzędzi na naszym podwórku czy działce. Każdy majsterkowicz wie, że aby kosiarka, piła czy sekator zachowały dobre parametry użytkowe i długo nam służyły należy o nie dbać i przechowywać w odpowiednim miejscu, gdzie nie dotrze do nich śnieg, deszcz, słońce czy silny wiatr. Dobrym miejscem na sprzęty ogrodowe jest mały domek – drewniana altanka zbudowana na podwórku. Postawienie takiej konstrukcji można zlecić profesjonalistom, jednak przy odrobinie pracy i umiejętności zbudowanie domku na narzędzia nie będzie dużym problemem, a satysfakcja z samodzielnego wykonania – nieopisana.

Domki na narzędzia a prawo budowlane
W rozumieniu prawa zbudowanie domku na narzędzia jest traktowane na równi z postawienie altany wypoczynkowej i podlega tym samym przepisom. Ustawa mówi, że altaną są zarówno budowle z nieosłoniętymi ścianami (na palach) jak i małe domki. Zgodnie z z § 107 Regulaminu Rodzinnych Ogródków Działkowych może mieć ona powierzchnię do 25 metrów kwadratowych, jeśli znajduje się w granicach miasta oraz 35 metrów kwadratowych poza nimi. Wysokość domku może wynosić do 5 metrów przy dwuspadowej formie dachu i do 4 metrów przy każdej innej formie. Altana może posiadać piwnicę i poddasze, a jej odległość od granic działki musi być większa niż 3 metry. Jeśli nasz domek spełnia określone wyżej kryteria prawne, nie wymaga pozwolenia na budowę ani opłacania podatków. Budując altanę na terenie ogródka działkowego musimy zgłosić ten fakt na 30 dni do rozpoczęcia budowy Zarządowi Ogrodu, a w przypadku budowania na własnej posesji mieszkalnej – do starostwa.

Domek z drewna
Zaletą domku drewnianego jest stosunkowo niska cena oraz ładny, stylowy wygląd. Złożenie go wymaga nieco umiejętności, ale nawet początkujący fachowiec znakomicie sobie z tym poradzi. Gotowe domki to koszt nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jednak wybierzemy model do samodzielnego złożenia unikniemy kosztów montażu. Do tego celu najczęściej stosowane jest drewno świerkowe lub sosnowe. Rzadziej wybierane są drewna egzotyczne, choć są bardziej odporne na wilgoć. Kiedy wybierzemy już odpowiednią konstrukcję do złożenia możemy zabrać się za wykopywanie fundamentów. Potem wystarczy zgodnie z instrukcją połączyć dopasowane idealnie elementy i nasz domek jest gotowy. Można też kupić drewno w tartaku i samemu zrobić całą konstrukcje. Należy wówczas pamiętać o solidnym pokryciu desek impregnatem, aby zbudowany domek na narzędzia służył nam długie lata. Przy montażu jak i przy budowaniu z własnych materiałów ważne jest dokładne i mocne dobicie desek i umocnienie odpowiedniej wielkości gwoździami. Dach – najlepiej spadzisty, aby nie zawalił się pod ciężarem śniegu – najlepiej pokryć blachą falistą. Równie dobrze w tej roli spełnią się inne pokrycia, wyboru należy dokonać według uznania.

Domek murowany
Zbudowanie domku na narzędzia z cegieł wymaga większych umiejętności, jest też nieco droższe. Taka budowla wytrzyma znacznie dłużej niż konstrukcja z drewna a przy tym lepiej zabezpieczy nasz sprzęt przed warunkami atmosferycznymi czy kradzieżą. Fundament pod taki domek trzeba wykonać z cementu, żwiru, piasku oraz folii izolacyjnej. Ściany najlepiej budować z cegły, ewentualnie z pustaków bądź piaskowca. Dach należy oprzeć na solidnych belkach stropowych. Po wybudowaniu konstrukcji montujemy drzwi wraz z ościeżnicą. Wewnątrz budynek należy zatynkować i pomalować, wcześniej zakładając instalację elektryczną. Na koniec pozostaje tylko wyposażyć domek w półki i skrzynie na nasze narzędzia.