Jak zbudować grill ogrodowy

Odpowiednie narzędzia, materiały oraz odrobina wprawy wystarczą aby zbudować grill ogrodowy- otwarty lub z okapem.

Długie weekendy oraz wakacje sprzyjają spotkaniom z przyjaciółmi na działkach i w ogródkach. Właśnie dlatego warto samemu zbudować grill ogrodowy, który będzie służył przez wiele lat, a znajomi z pewnością docenią włożoną pracę i wysiłek. Grill może być także elementem ozdobnym w każdym ogrodzie.

Przygotowanie materiałów
Aby zbudować grill ogrodowy, który będzie solidny i efektowny należy przygotować cienkie bloczki YTONG (dostępne w różnych rozmiarach). Ilość i wielkość bloczków zależna jest od indywidualnego projektu. Ponadto należy przygotować zaprawę do cienkich spoin (opakowanie 5 kilogramów), tynk oraz ruszt, który można kupić w sklepach budowlanych.

Wybór najlepszego modelu
Aby grill dobrze pełnił swoje funkcje, warto go dostosować do indywidualnych potrzeb. Otwarty grill jest najprostszy do zrobienia, jednakże posiada kilka wad. Najistotniejszą z nich jest dym, który przez podmuch wiatru może być skierowany w stronę gości i domowników. Inny typ grilla ogrodowego posiada okap. Taki model właśnie jest najbardziej popularny, albowiem wysoki komin zapobiega rozprzestrzenianiu się dymu, wyprowadzając go w powietrze. Ponadto można go zabudować w ogrodowej altance i korzystać z niego w chłodniejsze dni.

Projektowanie grilla
Do budowy grilla konieczne jest wykonanie projektu i decyzja o tym, czy będzie otwarty czy też z okapem. Należy przy tym pamiętać, że wysokość podstawy powinna wynosić około 70 centymetrów, a wymiary paleniska (dla 4-5 osób) to około 80 centymetrów szerokości i 50 centymetrów głębokości. Wysokość ścianek paleniska to około 50 centymetrów. Okap należy umieścić na wysokości 70 centymetrów nad paleniskiem.

Budowa krok po kroku
Budowę należy rozpocząć od murowania pierwszych bloczków na cienkiej spoinie. Elementy wypoziomować (w narożnikach sprawdzić także czy zostały zachowane kąty proste). Czynności powtarzać, klejąc kolejne warstwy i szlifując bloczki. Po klejeniu trzeciej warstwy ułożyć bloczki poziomo, aby powstała półka. W następnych bloczkach wyciąć specjalne otwory (zgodne z wymiarami nadproży). Ułożyć nadproża i wypoziomować. Na nich ułożyć pięciocentymetrowe bloczki, tworząc blat i zeszlifować. W tych bloczkach, które są przeznaczone do budowy górnej części grilla należy wyfrezować rowki pod ruszt. Skosy grilla odpowiednio wyszlifować i dopasować elementy boczne oraz czołowe. Następny krok to wycięcie łuku zwieńczającego komin, który następnie należy przykleić, aby zbudować grill ogrodowy do końca. Ostatni krok to otynkowanie grilla.