Jak zbudować klatkę dla fretki?

Klatka dla fretki łatwym do samodzielnego zbudowania pomieszczeniem, w którym nasze zwierzątko będzie szczęśliwe.

Kupując fretkę najlepiej zaopatrzyć się w klatkę, która posłuży nam nie tylko jako siedziba dla naszego zwierzaka, ale także jako pomieszczenie podczas przewożenia go do weterynarza. Klatka dla fretki odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ pod nieobecność właścicieli w domu zwierzę przebywa w bezpiecznym miejscu, nie powodując żadnych szkód. Optymalnie fretka powinna spędzać pół dnia w klatce, natomiast pół dnia na swobodzie. Klatkę można kupić w sklepie lub zbudować samemu, co nie powinno dla nas stanowić większego problemu.

Budowa klatki dla fretki
Klatka dla fretki powinna być duża, lecz nie ogromna. Fretka potrzebuje sporo miejsca na wyładowanie energii. To pomieszczenie musi więc mieć wymiary co najmniej 150/80/60 centymetrów. Podłogę takiej konstrukcji możemy wykonać z tworzywa gładkiego, które jest łatwe do czyszczenia. Na taką podłogę powinniśmy wrzucić szmatki, aby fretka nie ślizgała się nadmiernie. Nie stosujmy natomiast ściółki, którą zwierzątko może zjadać, a to z kolei może się przyczynić do jego problemów ze zdrowiem. Najlepiej będzie, jeżeli podłogę wyścielimy starymi swetrami, w które fretka będzie mogła się zagrzebać. Klatka dla fretki może zostać zbudowana od podstaw przez nas samych, a do tego celu możemy na przykład użyć metalowej siatki, którą zakupimy w każdym niemal sklepie z materiałami budowlanymi. Zadbajmy o to, aby była ona wystarczająco sztywna i wytrzymała. Uformujmy ją na kształt sześcianu lub prostokąta i następnie wytnijmy w niej otwór, który będzie pełnił rolę drzwiczek.

Wyposażenie klatki dla fretki
Poza klatką fretka zazwyczaj śpi w najróżniejszych ciemnych zakamarkach, do których nasz wzrok nie sięga. Nie mamy więc nad nią dozoru i nie wiemy, co się z nią aktualnie dzieje. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać w domu klatkę, dzięki której będziemy mieli nad fretką stałą kontrolę. Klatka dla fretki nie jest karą, ponieważ możemy ją na przykład otworzyć, tak aby wchodziła do niej i wychodziła wtedy, kiedy tylko tego chce. Klatka powinna być przede wszystkim wyposażona w miseczki na wodę oraz na pokarm, które musimy stale uzupełniać. Ponadto w klatce musi być kuweta ze żwirem, a także pojnik, najlepiej kropelkowy, żeby fretka nie mogła wychlapywać wody. Dodatkowo umieśćmy w niej drabinki, domki, rury, kładki lub pieńki drzew, po których fretka będzie mogła skakać i o które będzie się mogła czochrać. Pamiętajmy jednakże o tym, aby co jakiś czas zmieniać wystrój klatki, bowiem jest to zwierzę uwielbiające nowości i nie lubiące się nudzić. Na sam koniec ważna rada: fretka często chce się wydostać z takiej konstrukcji i potrafi to robić naprawdę skutecznie. Powinniśmy w takim wypadku okręcić klatkę drutem i zabezpieczyć kłódką.