Jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to wspaniałe, ekologiczne rozwiązanie polegające na zastosowaniu roślinnego wypełnienia w otwartych zbiornikach na nieczystości.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest doskonałą alternatywą szczelnego, betonowego zbiornika na szambo. W miejscach pozbawionych sieci kanalizacyjnej pozwala ograniczyć koszty związane z koniecznością częstego wywozu nieczystości płynnych za pomocą specjalistycznych cystern, a także ogranicza uciążliwy odór związany z tą czynnością. Przydomowa oczyszczalnia ścieków sprawdza się bardzo dobrze już na niedużym rozmiarze działki, w odległości kilkunastu metrów od domu.

 

 

  • Budowa reaktorów biooczyszczalni

Na początku musimy wybrać na działce odpowiedni fragment przestrzeni. Powinien on posiadać lekki spadek, być oddalony o kilkanaście metrów od ujęcia wody, a także musi pomieścić co najmniej dwa połączone, otwarte zbiorniki, które będą naszymi komorami biooczyszczania ścieków. W zależności od potrzeb i przepływu nieczystości, musimy wykopać otwór, w którym umieścimy dwa betonowe zbiorniki, każdy skonstruowany z kilku kręgów. Idealnym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do tego celu specjalisty z koparką, za pomocą której wybierze on ziemię i umieści kręgi w odpowiednim miejscu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wybieranie ziemi z wnętrza kręgu za pomocą łopaty, co spowoduje jego opadanie i w konsekwencji znalezienie się betonowego elementu na właściwej głębokości. To drugie rozwiązanie wymaga sporo wysiłku, jednak przy pomocy kilku osób jest jak najbardziej realne do wykonania. Następnie łączymy oba zbiorniki, za pomocą rury pcv, tak by z dna zbiornika numer 1 nieczystości przepływały na górę zbiornika nr 2.

 

  • Zapewnienie sprawnego oczyszczania

Kluczowym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków jest obsadzenie obu zbiorników odpowiednimi roślinami, które będą przetwarzały nieczystości na biomasę. Najlepiej do tego celu nadają się rośliny bagienno – stawowe: trzciny, pałki, tataraki. Ostrożnie umieszczamy roślinność w specjalnych, porowatych podstawach, na których wyhodują one rozbudowany system korzeniowy i osadzamy w zbiornikach. Bardzo istotnym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej odpowiednie napowietrzenie. Rośliny do wzrostu w tak bogatym w składniki organiczne środowisku będą potrzebowały dużej ilości tlenu. Możemy do tego celu wykorzystać specjalne napowietrzacze lub zaadoptować do swoich potrzeb na przykład kompresory od starej lodówki. Posiadacze przydomowej oczyszczalni ścieków muszą pamiętać, że w takim wypadku nie można im stosować do czyszczenia toalety środków zawierających chlor. Jest on skuteczny nie tylko przy zabijaniu bakterii chorobotwórczych, ale również skutecznie wyjaławia pożyteczną florę i faunę biooczyszczalni, powodując jej niezdatność do użytku.