Jak zbudować stojak na wino?

Aby zbudować stojak na wino składający się z 5-ciu poziomów, wystarczy trochę czasu i zaangażowania a efekt końcowy sprawi wiele satysfakcji właścicielowi i umożliwi leżakowanie wina tak długo, jak potrzeba.

Zbudowanie stojaka na wino nie jest trudną czynnością, jednak trzeba poświęcić temu trochę czasu. Stojak na wino najlepiej trzymać w piwnicy lub spiżarni, gdyż wino najlepiej klaruje się w ciemności i zaciszu, lekko pochylone. Tak leżakujące wino sobie dojrzewa a im dłużej leżakuje tym lepiej smakuje.

Narzędzia i materiały niezbędne do zbudowania stojaka na wino

Narzędzia potrzebne do zbudowania stojaka na wino to piła do drewna, może być to piła ręczna lub piła elektryczna, wyrzynarka, wkrętarka bądź wkrętak ewentualnie śrubokręt krzyżakowy. Wymiary materiałów drewnianych podam w następującej kolejności: wysokość/szerokość/grubość. Materiał jaki powinniśmy zakupić to: 4 sztuki kantówek o wymiarach 95cm/7cm/5cm, 6 sztuk desek bocznych o wymiarach 35cm/10cm/2cm, deski na przód i tył stojaka na wino razem 10 sztuk o wymiarach 80cm/7cm/2cm. Potrzebne będzie również paczka wkrętów do drewna o długości 6cm i impregnat ochronny do drewna.

Przygotowanie materiału konstrukcyjnego do budowy stojaka

Pierwszą czynnością, by móc zbudować stojak na wino, należy przygotować materiał. Przygotowanie dziesięciu desek o wymiarach 80cm/7cm/2cm, na których przy pomocy wyrzynarki wycina się półkola. Przednia deska będzie zawierać półkola o wymiarach 4cm szerokości i 2cm głębokości. Półkole numer jeden rysujemy ołówkiem i ma zaczynać się na odległości 13cm a kończyć na odległości 17cm, przy czym środek to 15cm i będzie on głęboki na 2cm, gdy już jest narysowane pierwsze półkole wówczas drugie będzie sześć centymetrów obok i każde kolejne również ma być oddzielone przerwą sześciu centymetrów. W sumie szkicuje się siedem takich samych półkul a następnie przy pomocy wyrzynarki wycina się półkola. Czynność tą należy powtórzyć na pięciu deskach. Przygotowanie desek tylnych, na których należy narysować również półkola, jednak tym razem o wymiarach 8cm szerokości i 4cm głębokości. Rysowanie pierwszego półkola zaczynać się będzie, mierząc od początku deski na odległości 11cm a kończyć na odległości 19cm, środkiem będzie odległość 15cm i w tym punkcie półkole będzie głębokie na 4cm, drugie półkole będzie zaczynać się dwa centymetry obok i każde kolejne będzie oddzielone od siebie dwa centymetry, aż uzyska się siedem takich samych półkul, które należy wyciąć wyrzynarką. Tę czynność powtórzyć należy na kolejnych pięciu deskach. Następnie aby stojak mógł długo służyć należy każdą część z osobna zakonserwować impregnatem.

Montowanie stojaka na wino

Skręcanie każdego z elementów powinno składać się z przynajmniej trzech wkrętów. Zbudowanie stojaka na wino zaczynać się będzie od skręcenia przedniej części. Biorąc dwie kantówki i pięć desek przednich, mocuje się pierwszą deskę przednią na wysokości 10cm w kącie 90 stopni półkolami do góry na boku kantówki o szerokości 5cm od strony wewnętrznej, kolejno następną deskę mocuje się 10cm wyżej i tak pięć razy. Kolejnym etapem montażu jest zamocowanie tylnych desek, gdzie pierwszą deskę tylną montuje się na kolejnych dwóch kantówkach od strony wewnętrznej na boku o szerokości 5cm w kącie 90 stopni na wysokości 10cm półkolami do góry i kolejno co 10cm w górę i tak w sumie pięć razy. Kantówki mają być rozmieszczone na krawędziach desek zarówno przednich jak i tylnych tak aby deski nie wystawały po za kantówki. Końcowym etapem do zbudowania stojaka na wino jest złożenie boków. Lewy i prawy bok montuje się tak samo. Pierwszą deskę boczną o wymiarach 35cm/10cm/2cm należy skręcić na wysokości 10cm w kącie 90 stopni po stronie zewnętrznej kantówki do boku o wymiarze 7cm. Kolejna deska boczna powinna być zamocowana 20cm wyżej i ostatnia również 20cm wyżej. W sumie wychodzi po trzy deski na oba boki.