Jak zbudować szafę na ubrania: porady majsterkowicza

Aby zbudować szafę na ubrania trzeba narysować jej schemat, skompletować potrzebne materiały, a następnie przystąpić do ich składania.

Szafa kupiona w sklepie nie zawsze pasuje do wnętrza. Powodów może być wiele: nietypowe wymiary pomieszczenia, wystrój kolorystyczny, ilość wolnej przestrzeni czy indywidualne wymagania domowników. Dla osoby potrafiącej majsterkować oraz niebojącej się wyzwań idealnym rozwiązaniem takiej sytuacji będzie samodzielne zbudowanie szafy na ubrania.

 

 

  • Schemat szafy
    Przygotowanie schematu jest podstawową sprawą, jeśli chce się samodzielnie zbudować szafę na ubrania. Należy wykonać rysunek szafy i umieścić na nim dokładne wymiary. Na szkicu powinny być zaznaczone nie tylko dane dotyczące wysokości, szerokości oraz głębokości, ale również grubość materiału, co będzie miało wypływ na wymiary półek oraz długość drążka na wieszaki. Schemat powinien konkretnie wskazywać, w którym miejscu będzie ewentualna półka oraz na jakiej wysokości zostanie zainstalowany drążek. Warto też określić jakie będą nóżki szafy. Rysunek musi uwzględniać sposób, w jaki będę mocowane elementy mebla, wskazywać miejsca mocowań oraz określać ilość potrzebnych śrub i kołeczków. Wskazane jest, aby podstawa była przymocowana do boków przy pomocy czterech śrub oraz umiejscowionych pomiędzy nimi dwóch drewnianych kołeczków, podobnie z wierzchem szafy. 
  • Kompletowanie materiałów
    Przed zbudowaniem szafy na ubrania należy skompletować wszystkie potrzebne materiały oraz narzędzia. Trzeba więc kupić materiały, z których ma być skonstruowana szafa i albo samodzielnie je przyciąć do wymaganej wielkości, albo poprosić o to stolarza, zaopatrzyć się w odpowiednią ilość śrub i kołeczków, klej do drewna, zawiasy do drzwi, uchwyt, nóżki, drążek na wieszaki oraz mocowania do drążka i półki, na pewno przydatne będą gwoździe, aby przybić tył do szafy. Bardzo praktyczne są przykręcane mocowania plastikowe lub metalowe, wytrzymują nawet duże obciążenie. Do zbudowania szafy będą też potrzebne narzędzia: śrubokręty bądź wkrętarka, wiertarka, aby wywiercić otwory na śruby oraz kołeczki, młotek. 
  • Składanie szafy
    Budowanie szafy na ubrania najlepiej zacząć od przykręcenia do boków mebla zawiasów oraz mocowań na półkę i drążek. Należy też zamontować nóżki i umieścić we właściwych miejscach drewniane kołeczki. Szafa będzie stabilniejsza, jeśli wcześniej kołeczki zostaną posmarowane klejem do drewna. Mebel najwygodniej będzie składać, jeśli założy się, że będzie on leżał na podłodze, tak, żeby przód był na dole. Najpierw należy połączyć boki z podstawą i wierzchem przy pomocy drewnianych kołaczków, a następnie, jeśli elementy do siebie pasują, przystąpić do przykręcania śrub. Części muszą zostać ze sobą bardzo mocno skręcone, tak, żeby szafa była stabilna. Kiedy konstrukcja czterech ścian zostanie już zbudowana, można przystąpić bo przybijania dykty, mającej pełnić funkcję pleców. Gwoździe należy wbijać w odstępach mniej więcej dwucentymetrowych. Wykonując tę czynność trzeba uważać, żeby gwoździe nie były widoczne po wewnętrznej stronie szafy. Następnie trzeba postawić szafę i umocować drzwi na zawiasach.