Jak zbudować zamek z kartonów

Podstawowe przybory papiernicze wystarczą, aby zbudować zamek z kartonów i wyczarować z dzieckiem kolorowy i bajkowy świat.

Zabawa rodziców z dzieckiem jest niezwykle istotnym elementem, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi młodego człowieka. Wspólne spędzanie czasu buduje nierozerwalną więź między pociechą a opiekunami. Pomysłów na zabawę jest bardzo wiele, można na przykład zbudować zamek z kartonów. Taka forma aktywności rozbudza wyobraźnię dziecka, a także rozwija jego zdolności manualne.

 • Przygotowanie materiałów
  Pierwszym krokiem, aby zbudować zamek z kartonów, jest przygotowanie odpowiednich materiałów. Przede wszystkim potrzebne będą kartony różnej wielkości, w zależności od preferowanych rozmiarów budowli. Jeśli zamek ma być duży, można poprosić o większe kartony w sklepie spożywczym lub z artykułami RTV i AGD. Ponadto należy przygotować klej, taśmę (zwykłą i dwustronną), zszywacz, nożyczki oraz różne materiały do ozdabiania zamku. Mogą to być między innymi farby, pisaki, kredki, plastelina, różne tkaniny, cekiny, brokat i wiele innych przedmiotów, które można znaleźć w domu. 
 • Przemyślane wycinanie
  Kolejny krok to zrobienie projektu. Warto z dzieckiem zastanowić się jaki kształt i rozmiar ma mieć zamek, narysować na kartce każdą ściankę po kolei. Nauczy to malucha podejmowania przemyślanych decyzji. Następnie warto rozłożyć kartony na płasko na podłodze (aby przy wycinaniu nie uszkodzić stołu). Na każdym z kartonów narysować ołówkiem jedną ściankę. Jeśli zamek ma być kwadratowy lub prostokątny, wystarczy wyciąć na górze charakterystyczny dla zamków wzór. Jeśli rodzić narysuje wcześniej odpowiednie linie, dziecko samo może wycinać wzorki (przy użyciu bezpiecznych nożyczek). 
 • Okno na świat
  Po wycięciu każdej ze ścianek należy wykonać okienka i drzwi, które sprawią, że zamek będzie bardziej atrakcyjny. Najprostszą metodą jest naszkicowanie prostokątnych okien, zrobienie dziurki i wycięcie otworu wedle wcześniej zaznaczonych linii. Jeśli zarówno okna jak i drzwi mają się otwierać i zamykać, wystarczy naciąć podłużną linię w połowie naszkicowanego okna (lub drzwi) i rozciąć je tylko trochę w taki sposób, aby powstały skrzydełka.
 • Kolorowy świat
  Kolejny etap dla wielu dzieci będzie tym najprzyjemniejszym. Czas bowiem na ozdabianie każdej ścianki. Aby zamek był kolorowy, warto pokryć karton farbami. Kiedy wyschnie, można ozdobić poszczególne elementy, naklejając cekiny, używając brokatu czy plasteliny. Poszczególne ścianki można także pokryć specjalnym sprejem w dowolnym kolorze, tworząc fantazyjne wzory. Można także przygotować fosę, wycinając ją z niebieskiej bibuły i pokrywając folią spożywczą. Kiedy zamek będzie gotowy, fosę można owinąć wokół niego.
 • Zwieńczenie dzieła
  Ostatni krok to dokładne sklejenie poszczególnych ścianek. Aby zbudować zamek z kartonów, który będzie trwały, warto użyć w tym celu zszywacza. Powinna to jednak robić osoba dorosła, albowiem dziecko może się skaleczyć. Ścianki można umocnić, sklejając je ze sobą taśmą od wewnętrznej strony zamku tak, aby były niewidoczne. Jeśli zamek ma mieć wieżyczki, wystarczy zwinąć brystol w rulon, skleić i zszyć w miejscu, gdzie stykają się ścianki.