Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Każdy egzamin to stres i nerwy, szczególnie praktyczny na prawo jazdy, który stawia przed nami wiele wymagań

W dzisiejszych dniach, gdy czas to pieniądz, nie wyobrażamy sobie poruszania się bez samochodu. Może to zmienić egzamin praktyczny na prawo jazdy. Nawet zagorzali przeciwnicy motoryzacji mogą przyznać, że auto nie raz ułatwiło im życie. Zanim jednak pozwolimy sobie na luksus oszczędzania czasu i prowadzenia samochodu, musimy przejść przez nie lada wyzwanie, jakim jest egzamin praktyczny.

Przed zapisaniem się na egzamin
Po ukończeniu odpowiedniej ilości jazd w ośrodku szkoleniowym i zdaniu tam odpowiednich testów wewnętrznych, możemy udać się do wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, aby zapisać się na termin praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Oczekiwanie na egzamin praktyczny na prawo jazdy w poszczególnych miastach wygląda różnie. Można czekać zaledwie tydzień lub dwa miesiące. Znaczenie dla tego egzaminu ma również pora roku. Zwykle pod koniec roku szkolnego i w wakacje terminy są bardzo oblegane. Od kursanta należy również wybór czy chce zdawać tego samego dnia teoretyczny i praktyczny egzamin na prawo jazdy, czy w różnych terminach.

Zadania egzaminacyjne
Przebieg egzaminu składa się z dwóch części: na placu manewrowym i na mieście. Na placu według wskazanych zadań należy sprawdzić płyny pod maską samochodu, jego światła i sygnał dźwiękowy. Każda czynność podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy jest monitorowana, aby nie doszło do nadużyć. Ponadto obowiązkowy jest tak zwany "rękaw", czyli jazda do przodu i tyłu, bez przekroczenia wyznaczonej linii. Kursant będzie również musiał ruszyć ze wzniesienia bez znacznego cofania się. Po bezbłędnym wykonaniu powyższych czynności rusza na miasto. Tutaj egzaminator ma szerokie pole działania. Najczęściej sprawdzana jest umiejętność włączania się do ruchu, zmiana pasów jazdy i znajomość znaków drogowych. Parkowanie, zawracanie i hamowanie mają pokazać, czy zdający egzamin praktyczny na prawo jazdy dobrze manewruje pojazdem. Praktyczny egzamin na prawo jazdy ma zatem dowieść, że potrafimy zarówno właściwie reagować na drodze, jak i obsługiwać mechanizmy samochodu. Niejednokrotnie egzaminatorzy sprawdzają nas w podchwytliwy sposób. W ciągu całej jazdy w czasie trwania egzaminu praktycznego trzeba mieć oczy szeroko otwarte i być skoncentrowanym. Podstawa to nie pozwolić pożreć się stresowi i być pewnym swoich umiejętności. Bez tego nawet najprostsze zadania egzaminu praktycznego na prawo jazdy wydają się bardzo trudne, a kursanci popełniają śmieszne błędy. Egzaminatorzy to tacy sami ludzie jak my i nie należy się ich bać. Prowadzenie samochodu ma być dla nas przyjemnością, a egzamin praktyczny na prawo jazdy - pestką.