Jak zdredukowac rozstępy – porady od kosmetyczki

Zredukowanie rozstępów jest możliwe dzięki wielu zabiegom kosmetycznym - od najprosztych peelingów, przez mikrodembrazję do mezoterapii.

W związku z tym, że nie tylko ciąża, ale również, a może przede wszystkim szybki przyrost wagi, szybkie dojrzewanie u dziewcząt, uprawianie kulturystyki, czy stosowanie steroidów może doprowadzić do powstawania rozstępów, są one problemem wielu ludzi różnej płci i w różnym wieku. Zredukowanie rozstępów jest bardzo trudne, ale nie możliwe.

Czym są rozstępy?
Rozstępy to przebiegające równolegle wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. Rozstępy powstają na skutek uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za tworzenie włókien kolagenu, które tworzą sieć odpowiedzialną za elastyczność skóry. Uszkodzenie tych komórek powoduje zmiany w budowie włókien, stają się one mniej wytrzymałe na rozciąganie i w efekcie dochodzi do ich zerwania i powstania rozstępów. Powodem tego może być nadmierna ilość kortyzolu – naturalnego hormonu steroidowego, wytwarzanego przez korę nadnerczy, który odgrywa dużą rolę w metabolizmie. Zmiany w poziomie kortyzolu występują u kobiet w ciąży, osób otyłych oraz w okresie dojrzewania. Również zwiększony poziom estrogenów w ciąży i okresie dojrzewania, stosowanie leków zawierających glikokortykosteroidy, dieta uboga w składniki odżywcze oraz predyspozycje genetyczne przyczyniają się do powstawania rozstępów. Najskuteczniejszą metodą na zredukowanie rozstępów jest wzmocnienie tych pękających włókien kolagenowych, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz. Kolagen naturalny pobudza organizm do produkcji nowych włókien kolagenowych, wzmacnia skórę , uelastycznia ją i redukuje rozstępy. Niektóre gabinety kosmetyczne proponują wycięci rozstępów. Jest to skuteczny sposób, niestety bolesny i pozostawiający blizny po operacji.

Kosmetyczne zabiegi na zredukowanie rozstępów
Aby zredukować rozstępy, można poddać się kuracji dermatologicznej – im wcześniej się ją rozpocznie, tym lepsze będą efekty. Gabinety kosmetyczne prześcigają się w propozycjach zabiegów chemicznych i mechanicznych, dzięki którym rozstępy znikną, lub chociaż się spłycą. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest bezbolesny peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego, w wyniku którego zostaje złuszczony naskórek, a tym samym spłycają się rozstępy. Skóra szybciej się regeneruje, co pozwala również na szybkie odbudowanie uszkodzonych włókien kolagenowych. Zabiegiem, który również polega na ścieraniu naskórka jest mikrodermabrazja. Przeprowadza się ją specjalnym aparatem, który przy pomocy diamentowej głowicy ściera skórę warstwę po warstwie, aż do uzyskania pożądanego efektu. Aby skutecznie zredukować rozstępy, można też wybrać mezoterapię, czyli wstrzykiwanie igłą w zmienione miejsca substancji leczniczych które spłycają rozstępy lub laseroterapię, polegającą na podgrzaniu i odparowaniu kolejnych warstw rozstępów. W czasie zabiegu nie tylko spłycają się rozstępy, ale również wyrównuje się kolor rozstępu. Dobre efekty z zredukowaniu rozstępów uzyskuje się po cryolifcie - zabiegu, który łączy w sobie krioterapię, czyli leczenie zimnem, z intensywnym odżywianiem skóry. Zabieg ten poprawia krążenie w skórze i stymuluje regenerację skóry oraz produkcję kolagenu.