Jak zgrać kontakty z zepsutej komórki?

Wykorzystanie komputera z właściwym oprogramowaniem i możliwość wykonania duplikatu karty sim często pozwala nam zgrać kontakty z zepsutej komórki.

Telefon komórkowy stał się atrybutem niemalże każdego współczesnego człowieka. To bardzo wygodnie urządzenie telekomunikacyjne przeszło długą drogę, od wielkiej i ciężkiej aparatury, wielkości dużej walizki, po obecne miniaturowej wielkości smartfony, które funkcjonalnością nie ustępują wiele współczesnym komputerom. Wygoda i szybkość dostępu do ludzi, zarówno najbliższych, jak i znajomych z całego świata skłania do budowania bogatej książki kontaktów telefonicznych. Najczęściej jest to nasza jedyna kopia nawet bardzo newralgicznych danych telefonicznych. Jak każde urządzenie elektroniczne, również komórka może się popsuć. Kluczowe w takim momencie staje się, aby zgrać kontakty z uszkodzonej komórki.

Kontakty zapisane na karcie sim

Jednym z najczęstszych problemów z telefonem komórkowym jest uszkodzenie karty sim, umożliwiającej logowanie do sieci naszego operatora i wykonywanie połączeń. Jeżeli nasz telefon, nagle zostaje pozbawiony możliwości wykonywania połączeń i jest stale poza zasięgiem, może to oznaczać uszkodzenie karty sim. Aby to sprawdzić musimy przełożyć podejrzany chip do innego telefonu, znajdującej się w tej samej sieci lub pozbawionego zabezpieczenia w postaci sim-locka. Jeśli i ta komórka zostanie pozbawiona zasięgu, oznacza to uszkodzenie układu sim. Innym sposobem na sprawdzenie karty, jest włożenie do naszego aparatu innego sima, który jeśli zadziała prawidłowo, wykluczy możliwość uszkodzenia telefonu. Jeśli uszkodzeniu uległa karta sim, istnieje duża szansa na uratowanie kontaktów gromadzonych często przez lata. W tym celu musimy skopiować kontakty z chipa do pamięci wewnętrznej telefonu. Najczęściej opcja ta dostępna jest z menu książki telefonicznej aparatu, w postaci pozycji nazwanej na przykład: "kopiuj z SIM". Następnie musimy udać się do punktu serwisowego naszego operatora, który wykona duplikat karty, na którą będziemy mogli z powrotem wgrać dane telefoniczne naszych znajomych

Kontakty zapisane na karcie pamięci

Niektóre komórki oferują zapisywanie danych na dodatkowej karcie pamięci. Najczęściej są to układu typu Memory Stick (dla aparatów firmy Sony Ericsson) lub MicroSD (dla pozostałych typów telefonów). Aby zgrać kontakty z uszkodzonej komórki, musimy wykorzystać specjalny czytnik kart podłączony do komputera. Dzięki niemu będziemy mogli wykryć kartę pamięci telefonu jako zewnętrzny dysk twardy i skopiować odpowiednie dane. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wykorzystanie innego telefonu, który posiada odpowiednie wejście na daną kartę pamięci i podłączenie go za pomocą dostarczonego najczęściej w zestawie przewodu do portu USB. Teraz dzięki programom typu PC Suite, będziemy mogli zgrać kontakty z uszkodzonej komórki. Największy problem z odzyskaniem danych będziemy mieli, gdy awarii uległa wewnętrzna pamięć telefonu, a tylko na niej zapisane były nasze kontakty. Wtedy odwiedzić musimy specjalistyczny serwis odzyskiwania danych, za który niestety sporo zapłacimy, a nie mamy pewności czy wszystkie dane uda się odzyskać. Dlatego warto najważniejsze telefony zapisywać w kilku miejscach (karta sim, pamięć telefonu, zewnętrzna karta pamięci) a do tego najbezpieczniej wykonać jeszcze papierową kopię bezpieczeństwa.