Jak zgrać muzykę z kasety na komputer

Aby zgrać muzykę z kasety na komputer wystarczy posiadać odpowiedni odtwarzać i kabel, który połączy go z komputerem, jak również stosowny program.

Wiele osób wciąż posiada w swoich domach stare kasety magnetofonowe z niegdyś lubianą muzyką. Niestety zazwyczaj ani nowoczesne komputery, ani wieże stereo nie posiadają możliwości odtwarzania kaset. Dlatego coraz więcej osób zainteresowanych jest, w jaki sposób można zgrać muzykę z kasety na komputer. Jeśli ktoś posiada odpowiedni sprzęt i program, nie jest to wcale trudne zadanie.

 

 

  • Potrzebne akcesoria
    Osoba chcąca zgrać muzykę z kasety na komputer musi przede wszystkim przygotować wybraną kasetę i magnetofon, w którym ją odtworzy, a ponadto sprawny komputer. Aby połączyć ze sobą magnetofon i komputer niezbędny będzie kabel z dwiema końcówkami mini jack – można go kupić za kilka złotych w sklepach ze sprzętem RTV, sklepach komputerowych lub elektronicznych. Ostatnią rzeczą jaka będzie potrzebna jest program do zgrywania muzyki z kaset – można znaleźć kilka takich programów w internecie. Jednym z nich jest na przykład Audacity – jego zaletą jest to, że jest bezpłatny. Innym programem tego typu jest Adobe Audition (do pobrania darmowa wersja próbna na 30 dni). Wybrany program należy pobrać z internetu i zainstalować na swoim komputerze. Dodatkowo można zaopatrzyć się w płyty CD – by później przenieść muzykę z dysku na płyty.
  • Przygotowanie
    Wybraną kasetę z muzyką należy umieścić w magnetofonie i przewinąć do wybranego momentu, na przykład początku piosenki. Następnie jedną końcówkę kabla mini jack umieszczamy w wyjściu słuchawkowym w magnetofonie, natomiast drugą wejściu na mikrofon w komputerze (wejście z różową otoczką). Kolejnym krokiem jest uruchomienie nagrywania w zainstalowanym programie (zazwyczaj polega na wciśnięciu przycisku „record”) oraz jednoczesne rozpoczęcie odtwarzania muzyki z kasety (wciśnięcie w magnetofonie przycisku „play”). Na ekranie komputera powinna pojawić się muzyka w postaci fal dźwiękowych. Na początek dobrze jest nagrać mały fragment muzyki i sprawdzić jego jakość – być może trzeba podgłośnić lub ściszyć muzykę w magnetofonie. Należy też uważać, aby w trakcie nagrywania zachowywać się dość cicho, gdyż rozmowy czy inne hałasy mogą zniekształcić dźwięk muzyki. Nagrywanie wyłączamy w wybranym momencie przyciskiem stop.
  • Zapisywanie i obróbka muzyki
    Ostatnią rzeczą, jaką musi zrobić osoba chcąca zgrać muzykę z kasety na komputer jest zapisanie nagranego dźwięku. W górnym menu należy wybrać File (lub w wersji polskojęzycznej Plik), a następnie zaznaczyć opcję „export as waves” (wyślij jako wav). Następnie należy wybrać tylko miejsce na komputerze, w którym chce się zapisać nagrane utwory. Dodatkowe czynności, które można wykonać ze zgranymi piosenkami, to oczyszczenie muzyki z szumów, zapisanie nagrań w formacie mp3, nagranie na płyty. Do wszystkich tych czynności odpowiednie programy można pobrać bezpłatnie z internetu.