Jak zgrać muzykę z płyty winylowej na komputer

Aby zgrać muzykę z płyty winylowej na komputer potrzebny będzie gramofon z przedwzmacniaczem oraz komputer z zainstalowanym odpowiednim programem.

Wiele osób posiada w domach stare płyty winylowe z muzyką, której chciałyby jeszcze wielokrotnie słuchać. Jest to jednak utrudnione ze względu na fakt, że płyty takie dość łatwo ulegają zniszczeniu i po jakimś czasie mogą one nie nadawać się już do użytku. Rozwiązaniem w takim przypadku może być zgranie muzyki z płyty winylowej na komputer, co można zrobić własnoręcznie w domu. Pozwoli to uratować ulubione piosenki i cieszyć się nimi jeszcze przez długi czas.

Co będzie potrzebne do zgrania piosenek z płyt na komputer
Aby zgrać muzykę z płyty winylowej na komputer potrzebny będzie przede wszystkim gramofon (może to być każdy model, pod warunkiem, że jest sprawny), na którym odtwarzać będziemy wybraną płytę. Do niego zaś dobrze jest podłączyć przedwzmacniacz (urządzenie służące do wzmocnienia sygnału wysyłanego z gramofonu; bez niego muzyka nagra się bardzo cicho lub w ogóle) z korektorem RIAA (urządzenie pozwalające uzyskać czyste tony; jeśli dodatkowo eśli jest wyposażony w filtr szumów pozwala pozbyć się zakłóceń, które są częstym problemem przy zgrywaniu płyt winylowych). Urządzenia te można połączyć za pomocą kabla z końcówkami typu chinch; można go kupić na przykład w sklepach elektronicznych. Tak przygotowany zestaw można za pomocą kabla z jedną końcówką chinch i jedną mini jack (również do kupienia w sklepach elektronicznych lub sklepach ze sprzętem komputerowym) połączyć z komputerem, poprzez wejście liniowe (line-in). Ostatnią rzeczą, jaka będzie niezbędna, jest program do nagrywania tego typu plików. Można go pobrać bezpłatnie z internetu. Polecany jest między innymi program Audacity lub Adobe Audition. Po pobraniu jednego z nich, należy zainstalować go na swoim komputerze.

Jak nagrać piosenki
Kolejnym krokiem, jaki musimy wykonać, aby zgrać muzykę z płyty winylowej na komputer, jest włożenie wybranej płyty do gramofonu i uruchomienie odtwarzania i jednoczesne włączenie przycisku „rekord” w zainstalowanym programie do nagrywanie dźwięków. Na początku można zgrać kawałek piosenki, aby sprawdzić, jaka jest jakość nagrania. W razie potrzeby należy wzmocnić lub ściszyć sygnał za pomocą przedwzmacniacza. Na monitorze komputera powinny pojawić się zapisywane dźwięki w postaci fal. Należy nagrywać je tak długo, aż skończy się piosenka (można nagrać też całą płytę bez przerwy). Potem wystarczy już tylko zapisać muzykę poprzez wybranie opcji Plik (File), a następnie Wyślij jako wav (Export as waves) i zdecydowanie, w którym miejscu na dysku zostanie zapisana piosenka. W internecie można znaleźć odpowiednie programy do obróbki dźwięku, które pozwolą wyciszyć ewentualnie pozostałe szumy i pozbyć się trzasków. Należy także pamiętać, aby w trakcie nagrywania muzyki zachowywać się bardzo cicho, gdyż wszelkie stuknięcia czy inne hałasy będzie później głośno słychać w trakcie odtwarzania piosenek.