Jak zmienić format filmu

Aby zmienić format filmu możemy użyć odpowiedniego programu lub skorzystać z narzędzi dostępnych online.

Zbyt duży rozmiar plików wideo oraz problemy z odtwarzaniem to najczęstsze powody, dla których musimy zmienić format filmu. Na szczęście w sieci można znaleźć wiele różnych programów, które to umożliwiają.

Aplikacja do konwersji multimediów
Jednym z najbardziej polecanych, a przy tym bezpłatnym i dostępnym w polskiej wersji językowej, programem pozwalającym zmienić format filmu jest FormatFactory (do pobrania na stronie www.formatoz.com). Warto wspomnieć, że aplikacja umożliwia konwersję (czyli właśnie zmianę formatu) także plików audio oraz grafiki, zgrywanie płyt DVD i Audio CD do pojedynczych plików. Korzystanie z FormatFactory jest bardzo proste. Po uruchomieniu programu należy wybrać zakładkę "Video", znajdującą się u samej góry lewego menu, co rozwinie listę dostępnych formatów wideo. Aby zmienić format filmu trzeba kliknąć ikonkę reprezentującą interesujący nas format (na przykład "Wszystko do MP4"). Kliknięcie przycisku otworzy nowe okno, w którym możemy dodać pliki przeznaczone do konwersji oraz dokładnie określić jej profil. Aby dodać plik wideo, należy wybrać "Dodaj plik" w prawym górnym rogu okna. Program pozwala również dodawać zawartość całych folderów, po kliknięciu ikony "Dodaj folder". Po wstawieniu plików przeznaczonych do zmiany formatu musimy określić parametry konwersji. W tym celu wchodzimy w "Ustawienia wyjściowe", a następnie w zależności od naszych preferencji wybieramy stosowną pozycję z rozwijanego menu, określając tym samym rozdzielczość filmu po konwersji, format obrazu oraz rodzaj kompresji. Bardziej zaawansowani użytkownicy programu mogą samodzielnie określić te parametry, początkującym zaleca się korzystanie z dostępnych profili. Wybór zatwierdzamy klikając "OK" i ponownie "OK" w oknie wyboru plików, które wciąż pozostało otwarte. Aby wreszcie zmienić format filmu, klikamy przycisk "Start". Rozpocznie to proces konwersji pliku, co zajmuje nieco czasu, w zależności przede wszystkim od wielkości filmu.

Konwerter online
Jeśli narzędzie do konwersji plików nie jest nam potrzebne zbyt często i w dodatku działamy na raczej niedużych plikach, zawsze możemy zmienić format filmu korzystając z aplikacji online. Szybką i skuteczną konwersję plików (nie tylko filmów) oferuje strona www.mediaconverter.org. Za darmo możemy zmienić format maksymalnie 5 plików dziennie, z których rozmiar żadnego nie może przekraczać 100MB. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pobierających pliki z serwisów jak YouTube, zwłaszcza że aplikacja pozwala na konwersję plików bezpośrednio z YouTube i innych serwisów multimedialnych. Aby zmienić format filmu należy kliknąć "enter a link" i wkleić link do pliku znajdującego się w sieci, bądź "upload a file" i wskazać plik znajdujący się u nas na dysku. Następnie wciskamy zieloną strzałkę "go to the next step" i z rozwijanego menu wybieramy interesujący nas format. Podobnie jak w poprzednim przypadku, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zaznaczyć opcję "I want to set advanced options" i samodzielnie określić ustawienia kodowania, rozdzielczość i inne parametry, jednak w większości przypadków wystarczy, jeśli pozostawimy te decyzje programowi. Po kliknięciu "OK" pojawi się okienko z podsumowaniem ilości plików do konwersji i informacji o nowym formacie. Po wybraniu "start" trzeba poczekać na zakończenie procesu zmiany formatu, a następnie pobrać skonwertowany plik, widoczny na liście poniżej.