Jak zmienić hasło w Windows Vista?

Windows Vista jest przejrzystym systemem operacyjnym stworzonym przez firmę Microsoft. Bezpieczeństwa nigdy za wiele, dlatego już teraz zadbajmy o stworzenie lub zmianę hasła w Windows Vista.

Bezpieczeństwo naszych komputerowych danych to istotna sprawa. Oprócz programu antywirusowego i firewalla warto ustawić hasło. Specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego zalecają jak najszybsze ustawienie hasła zaraz po zainstalowaniu systemu operacyjnego. Czynność ta nie jest czasochłonna, a ochroni nas przed skradzeniem danych w razie ataku hakera lub kradzieży komputera. Windows Vista jest łatwym w obsłudze systemem operacyjnym. Wszystkie czynności w celu zmiany hasła w Windows Vista wykonujemy w Panelu sterowania lub oknie startowym systemu Windows, które uruchamiamy poprzez jednoczesne wciśnięcie na klawiaturze CTRL, ALT oraz DEL. Ustawianie nowego hasła bądź zmiana to bardzo podobna czynność, wystarczy podążać za wskazówkami na ekranie.

Nowe hasło w Windows Vista

Podczas instalacji systemu operacyjnego Windows Vista można od razu ustawić hasło do konta użytkownika komputera w celu natychmiastowego zwiększenia jego bezpieczeństwa. Jeśli tego jednak nie zrobiliśmy, nic straconego, zawsze mamy taką możliwość. Aby ustawić nowe hasło, należy wejść w Menu Start a następnie wybrać Panel sterowania. Wybieramy "Dodaj lub usuń konta użytkowników" w zakładce "Konta i bezpieczeństwo rodzinne". Odszukujemy konto, do którego chcemy dodać hasło i klikamy w "Utwórz hasło". Wpisujemy wybrane przez nas hasło dwa razy i opcjonalnie podpowiedź do hasła po czym zatwierdzamy zmiany. Od tego momentu podczas włączania komputera będzie potrzebne ustawione przez nas hasło. Po każdej zmianie hasła w Windows Vista będzie potrzebne tylko nowe hasło.

Zmiana hasła w Windows Vista

Czasami zdarza się, że ustawione przez nas hasło wymaga zmiany, gdy na przykład niepożądana osoba uzyska je albo nasz komputer stanie się celem ataku hakera. Co zrobić, gdy zajdzie taka potrzebna? Na pewno nie należy się bać, ponieważ jest to prostsze, niż się wydaje.

Jak zmienić hasło konta, na którym jesteśmy zalogowani?

Aby zmienić hasło w Windows Vista na aktualnie zalogowanym koncie wciskamy jednocześnie klawisze CTRL, ALT oraz DEL. Pojawi nam się okno startowe systemu. Klikamy w "Zmień hasło" po czym wpisujemy obecne hasło oraz dwa razy nowe hasło w celu potwierdzenia zmian. Naszą decyzję o zmianie hasła zatwierdzamy klikając w "Zmień hasło".

Jak zmienić hasło innego konta niż nasze?

Załóżmy, że mamy dwa konta na komputerze - X i Y. Gdy nie mamy dostępu do konta X, lecz mamy do konta Y, to możemy odzyskać hasło poprzez Panel Sterowania. Zmiana hasła w Windows Vista tym sposobem wymaga jednak uprawnień administratora komputera na koncie, do którego mamy dostęp, w naszym wypadku będzie to konto Y. W celu zmienienia hasła innego konta w Windows Vista wchodzimy w Menu Start, po czym otwieramy Panel sterowania. Teraz klikamy w "Dodaj lub usuń konta użytkowników" w zakładce "Konta użytkowników i bezpieczeństwo rodzinne". Wybieramy interesujące nas konto, po czym wybieramy w "Zmień hasło". Następnie, podobnie do zmiany hasła konta, na którym jesteśmy zalogowani, wpisujemy aktualne hasło, dwa razy nowe hasło i ewentualnie podpowiedź do hasła, po czym zatwierdzamy nasz wybór. Od tego momentu możemy wchodzić na konto X wpisując nowe hasło.