Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Chcąc zmniejszyć rozmiar zdjęcia, możemy posłużyć się jedną z dwóch metod - użyć programu graficznego albo skorzystać z konwertera online.

Istnieje wiele różnych sytuacji, w których musimy zmniejszyć rozmiar zdjęcia. Niektóre serwisy internetowe akceptują tylko zdjęcia, które nie przekraczają pewnej wielkości, czasem może chodzić o oszczędność miejsca na dysku albo o dopasowanie zdjęcia do naszego telefonu komórkowego. Niezależnie od powodów ważne jest, by zmniejszyć rozmiar zdjęcia fachowo i nie za cenę całkowitej utraty jakości.

Program graficzny
Jednym ze sposobów na zmniejszenie rozmiaru zdjęcia jest skorzystanie z programu graficznego. Znakomicie nadaje się do tego Paint.NET - darmowy program, będący nieco bardziej rozbudowaną wersją znanego wszystkim Painta. Aplikację można pobrać ze strony www.getpaint.net. Program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej, ale nie komplikuje to rozwiązania naszego problemu. Aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia należy otworzyć interesujący nas obraz w Paint.NET. Jeśli program nie jest naszym domyślnym edytorem graficznym, można to zrobić klikając prawym przyciskiem myszy na zdjęciu i wybierając opcję "Open with...". Po wczytaniu się obrazu należy kliknąć zakładkę "Image" w górnej części ekranu, a następnie wybrać "Resize". Ten sam efekt uzyskamy wciskając kombinację klawiszy Ctrl+R. Pojawi się nowe okno. Obraz możemy zmniejszyć procentowo, zaznaczając opcję "By percentage" i wpisując nową wielkość (na przykład 50%) lub zaznaczając opcję "By absolute size" i określając dokładne nowe wymiary fotografii wyrażone w pikselach (na przykład 1024 x 768). Istotną może się dla nas okazać opcja "Maintain aspect ratio" - jeśli pozostanie ona zaznaczona, to zmieniając jeden rozmiar, pozostałe zostaną do niego dostosowane z zachowaniem dotychczasowych proporcji obrazu. Po określeniu nowych wymiarów zdjęcia zatwierdzamy swój wybór klikając "OK".

Konwerter online
Jeśli nie chcemy instalować na komputerze dodatkowego oprogramowania, zawsze możemy skorzystać z aplikacji dostępnej online, która nie wymaga instalacji. Zatem kiedy chcemy zmniejszyć rozmiar zdjęcia możemy wejść na stronę www.jak-zmniejszyc-fotke.pl. Korzystanie ze strony jest bardzo proste. Pierwsze, co musimy zrobić, to wybrać obraz do zmniejszenia. W tym celu klikamy przycisk "Wybierz plik" widoczny w górnej środkowej części ekranu. Po wskazaniu zdjęcia określamy nowe wymiary. Strona oferuje kilka gotowych szablonów, ale umożliwia również ręczne określenie formatu. Podobnie jak w przypadku Paint.NET, możemy samodzielnie określić wymiar zdjęcia wpisując nowy rozmiar wyrażony w pikselach (na przykład 480) albo procentową wielkość oryginalnej fotografii. Warto zwrócić uwagę, że na stronie podajemy jedynie wymiar dłuższego boku (szerokość), drugi (wysokość) zostaje do niego dopasowany proporcjonalnie. Strona umożliwia nam również zastosowanie dodatkowych efektów jak obrócenie zdjęcia lub przekształcenie go w czarno-biały obraz. Warto zwrócić uwagę na pole "Jakość". Aby nie tracić zbytnio jakości obrazu, należy zaznaczyć jakość "Wysoka" lub "Bardzo wysoka". Po określeniu nowych parametrów naszej fotografii możemy ją zmniejszyć klikając "Pomniejsz fotkę" w dolnej środkowej część ekranu - zmniejszone zdjęcie zostanie pobrane przez naszą przeglądarkę internetową.