Jak zmniejszyć twardość wody?

Można łatwo zmniejszyć twardość wody stosując metodę termiczną, chemiczną lub z pomocą urządzeń hydraulicznych, działających na zasadzie wymiany jonów.

Twarda woda charakteryzuje się wysokim poziomem rozpuszczenia w niej soli wapnia i magnezu. Wytrącane z nich węglany osadzają się w postaci kamienia, który z kolei znacznie pogarsza jakość wody oraz uszkadza urządzenia elektryczne. Aby nie dopuścić do awarii lub obniżenia wydajności urządzeń należy zadbać o zmniejszenie twardości wody.

Metoda chemiczna, termiczna i wymiany jonowej

Za pomocą chemicznych preparatów można znacznie zmniejszyć twardość wody. Najczęściej występują one w tabletkach, kostkach lub proszkach, które zaleca się stosować w urządzeniach elektrycznych, które mają często styczność z twardą wodą. Te chemiczne substancje usuwają z wody związki wapnia i magnezu, odpowiedzialne za jej twardość. Środki chemiczne najczęściej używane są do ochrony pralek i zmywarek przed korozyjnym działaniem kamienia, wytracającego się z twardej wody. Podgrzanie wody również wpływa ujemnie na jej stopień twardości. Jest to jednocześnie najprostsza, najmniej inwazyjna oraz szybka metoda zmniejszania twardości wody. Wystarczy bowiem podgrzać twardą wodę powyżej 37 stopni Celsjusza a spowoduje to rozpad termiczny węglanów wapnia i magnezu czyli zmiękczenie wody. Można również zmniejszyć twardość wody za pomocą tak zwanych wymieniaczy jonowych, które całkowicie lub częściowo odsalają i odwapniają zbyt twardą wodę. Urządzenia te działają na zasadzie prostej wymiany jonów (które powodują twardość wody) na inne jony.

Urządzenia eliminujące twardość wody

Prostym sposobem, by skutecznie zmniejszyć twardość wody jest użycie specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń, jakimi są hydrauliczne zmiękczacze wody. Owe urządzenia eliminują twardość wody, a ponadto oczyszczają ją również z amoniaku czy żelaza. Zmiękczacze instaluje się najczęściej u wlotu wody do budynku, działają one automatycznie. Można również nabyć zmiękczacz do wody, który instaluje się jedynie na przykład kuchni. Żywotność takiego zmiękczacza do wody wynosi od 10 do 15 lat, a następnie należy urządzenie wymienić na nowe. Hydrauliczne urządzenia do zmniejszania twardości wody działają bardzo efektywnie. Zmniejszają znacznie ilość wytracającego się kamienia, który niszczy skórę, szkodzi zdrowiu oraz powoduje korozję urządzeń elektrycznych i większe zużycie detergentów w nich stosowanych. Ponadto, do ochrony przez korozyjnym działaniem twardej wody na takie urządzenia jak pralka czy zmywarka, służą specjalne filtry zmiękczające wodę. Można je w łatwy sposób samodzielnie i szybko zamontować w urządzeniu, które ma ochraniać przed kamieniem. Bardzo wygodne w formie są małe, kompaktowe zmiękczacze do wody, które równie skutecznie zmniejszają twardość wody. Można te urządzenia podłączyć do całej instalacji wodnej w domu lub wybranych urządzeń. Eliminują one twardość wody poprzez usuwanie jonów, odpowiedzialnych za twardość wody czyli magnez i wapń. Poza tym w niewielkim stopniu przyrządy również eliminują z wody mangan, żelazo oraz usuwają z czasem jej mętność.