Jak znaleźć dobre ubezpieczenie samochodu

Aby znaleźć dobre ubezpieczenie samochodu możemy posłużyć się specjalnymi internetowymi porównywarkami produktów finansowych lub skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego.

Każdy świeżo upieczony posiadacz auta staje przed trudnym zadaniem znalezienia dobrego ubezpieczenia samochodu. Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowa i mamy na to 30 dni od dnia zakupu samochodu. Przez ten czas działa jeszcze ubezpieczenie poprzedniego właściciela pojazdu. Po miesiącu odpowiedzialność za ubezpieczenie auta spoczywa już na naszych barkach i możemy zdecydować się przedłużyć obecną polisę lub wybrać zupełnie inną. Musimy również pamiętać, by wozić ze sobą dowód ubezpieczenia, który jest dokumentem niezbędnym w czasie policyjnej kontroli. Nie posiadanie ważnego ubezpieczenia wiąże się z dotkliwymi sankcjami finansowanymi w postaci mandatów karnych.

 

 

  • Porównywarki internetowe

Dobrym źródłem ofert ubezpieczycieli są ich strony internetowe, a także specjalne portale porównawcze, zbierające wszystkie oferty w jednym miejscu i porównujące ich warunki. Zostaniemy poproszeni o podanie takich informacji, jak marka pojazdu, rok jego produkcji, pojemność silnika czy data zakupu, a także bardziej szczegółowych, jak okres posiadania przez nas prawa jazdy, nasz stan cywilny czy wiek. Wszystkie te parametry wpływają na wysokość składki ubezpieczenia, którą będziemy musieli zapłacić. Warto zauważyć, że nie zawsze najtańsza oferta jest najkorzystniejsza, gdyż najczęściej jest ona znacznie uboższa od tej nieco droższej. Do dodatkowych opcji ubezpieczenia najczęściej możemy zaliczyć: NNW, czyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków o określonej wysokości, na przykład 10 lub 20 tysięcy złotych, Assistance czyli pomoc w wypadkach kryzysowych, jak przebita opona czy brak paliwa na pustkowiu, a także samochód zastępczy lub ubezpieczenie od pobytu w szpitalu. Wszystkie te dodatkowe pakiety podnoszą koszt ubezpieczenia, ale czasami bywają bardzo przydatne. Znalezienie dobrego ubezpieczenia samochodu przez internet nie jest proste i czasami niezbędna jest pomoc doradcy ubezpieczeniowego.

 

  • Doradca ubezpieczeniowy

Jeśli po zaznajomieniu się z ofertą ubezpieczeniową przez internet nie jesteśmy do końca przekonani, z jakiego produktu powinniśmy skorzystać, warto udać się do specjalisty branży, czyli doradcy ubezpieczeniowego. W każdym mieście możemy znaleźć grono doradców, którzy pomogą nam dokonać właściwego wyboru. Możemy odwiedzić ich biuro lub też telefonicznie umówić się na spotkanie w bardziej przyjaznym miejscu, na przykład w domu. Specjalista, korzystając ze on-line’owego programu wykona za nas odpowiednie porównanie, zaproponuje zniżki i poda kilka wariantów możliwego ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że jego wynagrodzeniem najczęściej powiązane jest z prowizją, toteż może początkowo proponować droższe, niekorzystne ubezpieczenia. Należy zatem okazać nieco powściągliwości i nie zgadzać się na pierwszą, najczęściej nienajlepszą ofertę. Czasami również należy odwiedzić więcej niż jednego konsultanta i porównać ich oferty. Specjalista ubezpieczeniowy z większym stażem i liczniejszym gronem klientów ma najczęściej do zaoferowania atrakcyjniejsze zniżki na ubezpieczenie. Znalezienie dobrego ubezpieczenia samochodu wraz z doradcą nie powinno zająć nam zbyt dużo czasu.