Jak znaleźć dobrego prawnika

Czasami w życiu zdarzają się momenty, kiedy potrzebna jest nam pomoc prawna. Stajemy wtedy przed dylematem, jak znaleźć dobrego prawnika.

Są sytuacje, kiedy potrzebna jest nam pomoc kogoś, kto zna się na sprawach prawnych. W momencie, gdy odpowiemy sobie na pytanie, czy rzeczywiście nie poradzimy sobie sami z tym problemem, pozostaje tylko kwestia tego jak znaleźć dobrego prawnika? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Nie korzystajmy z usług pierwszej lepszej kancelarii. Poświęćmy trochę czasu i rozejrzyjmy się. Skąd więc mamy wiedzieć, czy wybierzemy właściwego prawnika? Kierujmy się kilkoma zasadami.

  • Intuicja i zdrowy rozsądek
    Aby znaleźć dobrego prawnika zaufajmy swoim odczuciom. Określając kompetencję poszczególnych kandydatów, postawmy przede wszystkim na ocenę jego wartości jako człowieka. Liczy się wrażenie, jakie wywiera on na nas podczas pierwszej rozmowy. Jeśli prawnik cały czas rozmawia z nami językiem prawniczym, tak, że mało z tego rozumiemy, kiedy jest wyniosły i dumny, odpuśćmy sobie, gdyż prawdopodobnie w ten sposób ukrywa swoje niedoskonałości. Dobry prawnik powinien rozmawiać z nami tak, aby nie wzbudzać naszych wątpliwości. Nie może pokazywać nam, że jest od nas lepszy i ważniejszy, bo zna się na sprawach, na których my się nie znamy.
  • Kto pyta, nie błądzi
    Stawiając sobie zadanie znalezienia dobrego prawnika, nie bójmy się zadawania pytań. Nie musimy się znać na wszystkim, a odpowiedzi uzyskane od osoby zajmującej się prawem pomogą nam ocenić jego możliwości i umiejętności. Jakie pytania stawiać? Wszystkie te, które nas nurtują przed sprawą oraz bardziej ogólne. Zapytajmy na przykład, w jakich dziedzinach dany prawnik się specjalizuje, ile ma lat praktyki, czy prowadził podobne sprawy i z jakim skutkiem, czy samodzielnie będzie prowadził naszą sprawę, czy poleci ją młodszemu koledze, aplikantowi, praktykantowi oraz ile będzie nas kosztowała taka usługa. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze to, co droższe jest lepsze. Mamy także prawo poprosić prawnika o referencje od poprzednich klientów w podobnych sprawach.
  • Zasięgnij opinii
    Zgodnie z przepisami kancelarie prawnicze, radcy prawni, adwokaci nie mogą się reklamować. Na próżno więc szukać ofert w gazetach i internecie. Aby znaleźć dobrego prawnika omijajmy więc tych, którzy ogłaszają swoje usługi. Środki masowego przekazu mogą nam jednak pomóc w znalezieniu odpowiedniej osoby. Na forach internetowych wypowiadają się osoby, które korzystały z usług prawniczych z różnym skutkiem, tam możemy zorientować się, czy interesująca nas kancelaria ma dobrą opinię. Wielu adwokatów współpracuje z organizacjami osób poszkodowanych, gdzie możemy znaleźć informacje na temat współpracy i rezultatów z danym prawnikiem. Popytajmy też swoich znajomych, okazać się może, że mają takie doświadczenia lub słyszeli różne opinie od swoich znajomych. Pamiętajmy, że znalezienie dobrego prawnika nie gwarantuje nam odniesienia sukcesu w naszej sprawie, ale bardzo ją do niego przybliża.