Jak znaleźć dobry darmowy antywirus

Darmowy antywirus to świetne rozwiązanie dla domowego komputera, które dobrze zabezpieczy go przez wirusami i innym szkodliwym oprogramowaniem.

Dobry, darmowy antywirus to podstawa bezpieczeństwa komputera. Bez zainstalowanych programów antywirusowych korzystanie z Internetu w domowym komputerze przypomina grę w rosyjską ruletkę. Taki program zabezpiecza komputer przed wirusami, które można znaleźć na stronach internetowych, w multimediach (zdjęcia, pliki muzyczne i filmowe) czy też w ściąganych na twardy dysk komputera programach. Dodatkowo program antywirusowy zabezpiecza komputer przed takimi niechcianymi gośćmi jak programy szpiegowskie przeszukujące dysk w poszukiwaniu takich danych jak numery kont, hasła czy też inne adresy mailowe. Ważnym jest sprawdzić, czy rzeczywiście jest programem bezpłatnym i za jego korzystanie nie są pobierane żadne (na przykład ukryte) opłaty. Warto mieć również na uwadze, iż programy tego typu mogą być stosowane w warunkach domowych, a nie przez firmy i instytucje. Dla nich przeznaczone są płatne wersje programów.

Jak znaleźć darmowe programy antywirusowe
Darmowe programy antywirusowe można znaleźć na stronach internetowych producentów takiego oprogramowania, albo też na serwerach, które udostępniają ściąganie legalnych programów (na przykład www.instalki.pl, www.dobreprogramy.pl). Za dobre, darmowe antywirusy uważa się obecnie takie programy, jak Avast (Anwil Software), Avira AntiVir Personal Edition Free, Dr.WEB CureIt!, PC Tools AntiVirus Free Edition i ArcaMicroScan.

Działanie darmowych programów antywirusowych
Każdy dobry, darmowy antywirus działa w podobny sposób. Najpierw trzeba ściągnąć go z Internetu (najczęściej jest on spakowany) i zainstalować go. Następnie każdy program trzeba zarejestrować. Każdy z nich ma specjalne miejsce, w którym uruchamia się tabelka z informacjami o użytkowniku. Trzeba tam wpisać swoje dane, takie jak kraj, adres, imię, nazwisko i sposób użytkowania komputera (komercyjny czy też domowy). Następnie dane te są przesyłane do producenta, który odsyła w emailu specjalny kod. Kod ten należy wpisać, aby uruchomić wszystkie funkcje, jakie posiada darmowy antywirus. Każdy program tego typu codziennie się aktualizuje (przesyłane są na niego informacje o nowych wirusach). Dzięki temu darmowy antywirus doskonale radzi sobie nawet z najnowszymi zagrożeniami. Ponadto każdy program tego typu posiada skaner, którym co jakiś czas trzeba przeskanować dyski twarde komputera. Pomaga to w usunięciu wirusów nawet z archiwów. Jak widać dobry, darmowy antywirus to doskonałe rozwiązanie dla użytkownika, który używa komputera do zastosowań domowych.