Jak znaleźć ukryte pliki na komputerze

Aby znaleźć ukryte pliki na komputerze musimy zastosować odpowiednią edycję ustawień systemowych bądź skorzystać z wyszukiwarki plików, będącej integralną częścią systemu operacyjnego

Popularne powiedzenie mówi: mój dom to moja twierdza. W wersji początku XXI wieku powinno raczej brzmieć: mój komputer to moja twierdza. Popularny pecet stał się dla niemalże każdego człowieka narzędziem zarówno pracy jak i rozrywki. Nasza własność nie powinna mieć przed nami żadnych tajemnic, a już na pewno nie powinna nią być zawartość dysku twardego. Prostymi sposobami każdemu uda się znaleźć ukryte pliki na komputerze.

Ukryte pliki systemowe

Przed odkrywaniem zawartości dysku twardego należy pamiętać, że usunięcie bądź zmodyfikowanie niektórych plików może mieć bardzo opłakane skutki, włącznie z niemożnością ponownego uruchomienia systemu. Często jednak szkodliwe programy, takie jak na przykład wirusy zapisują na dysku pliki podszywające się pod pliki systemowe i ukrywają je, by uniemożliwić ich skasowanie. Dlatego też warto zdawać sobie sprawę z całej zawartości naszego dysku twardego i będąc świadomym niebezpieczeństw odpowiednio ostrożnie obchodzić się z ukrytymi plikami. Aby znaleźć ukryte pliki musimy nakazać systemowi pokazywanie ich w Eksploratorze Windows. W tym celu klikamy dwukrotnie ikonkę „Mój komputer” i z menu „Narzędzia” wybieramy „Opcje folderów”. Wybieramy zakładkę „Widok”, znajdującą się za zakładką „Ogólne”. W liście opcji „Ustawienia zaawansowane” musimy zmienić dwie pozycję: odznaczamy okienko opisane: „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)” oraz w podfolderze „Ukryte pliki i foldery” zaznaczamy opcję: „Pokaż ukryte pliki i foldery”. Po zaznaczeniu obu tych opcji będziemy mieli wgląd we wszystkie pliki znajdujące się na naszym komputerze, łącznie z najważniejszymi, z reguły ukrytymi plikami zawierającymi bardzo wrażliwe dane systemowe. Z tymi plikami musimy szczególnie uważać i nie modyfikować ich bez wyraźnej potrzeby i pewności, co do skutków naszego działania.

Pliki ukryte przez innych użytkowników

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś nadużywa naszej życzliwości wykorzystując nasz komputer do chowania przed nami jakiejś zawartości to powinniśmy niezwłocznie przeszukać dyski twarde w celu znalezienia plików ukrytych przez niego. W tym celu najwygodniej jest skorzystać z systemowej wyszukiwarki plików. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie „Mój komputer” i wybieramy opcję „Wyszukaj”. Następnie klikamy „Pliki i foldery” a naszym oczom ukaże się niewielkie menu, w którym możemy podać bardziej szczegółowe warunki, takie jak na przykład rodzaj wyszukiwanych plików. Aby odnaleźć wszystkie pliki konkretnego typu na danej partycji najwygodniej jest zastosować symbole wieloznaczne, takie jak „*” i „?”. Dzięki temu wpisując w okienku nazwa pliku „*.mp3” uda nam się dotrzeć do wszystkich plików muzycznych zapisanych na danym dysku. Jeśli chcemy wyszukać pliki wgrane na komputer przez innego użytkownika najwygodniej jest zastosować filtr czasowy i wpisać w nim taki okres, w którym to tylko ten inny użytkownik miał dostęp do naszego komputera. W ten sposób, w łatwy i szybki sposób uda nam się znaleźć ukryte pliki i usunąć je lub wykorzystać w innym celu.