Jak znaleźć właściwy materac

Aby znaleźć właściwy materac do spania, trzeba wybierać go z myślą o kondycji naszego kregosłupa oraz komfortowym wypoczynku.

Zdrowy, racjonalny tryb życia zależy po części od snu. Niezbędna jest odpowiednia jego ilość, ale nie mniej ważne są warunki, w jakich śpimy. Zasadniczą rolę odgrywa miejsce - łóżko z odpowiednim materacem. Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy, dlatego często pojawia się pytanie: jak znaleźć właściwy materac? Chodzi przecież o taki, który pozwoli nam jak najlepiej wypocząć. Wybór ten jest bardzo istotny, gdyż to długotrwała inwestycja, mogąca wpłynąć, pozytywnie lub negatywnie, na nasze zdrowie.

Zadbać o kręgosłup
To, czy rano wstajemy z bólem, a w nocy nie możemy zasnąć, często ma związek z naszym łóżkiem - może ono nie być dla nas wystarczająco wygodne. Aby znaleźć właściwy materac, trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę jego wpływ na nasz kręgosłup. Zasadnicze znaczenie ma wypróbowanie materaca przed zakupem - układanie się na nim, by sprawdzić, czy nie jest za twardy lub za miękki, gdyż, co należy podkreślić, nie dla wszystkich odpowiedni będzie ten sam. Trzeba indywidualnie dostosować materac na przykład do naszej wagi i wysokości. W związku z tym warto przeprowadzić krótki test - leżąc na plecach włożyć pod nie dłoń w okolicy odcinka lędźwiowego. Jeżeli się ona zmieści z pewnym trudem, to materac ma odpowiednią twardość dla naszego kręgosłupa. Oprócz tego kręgosłup musi być prosty, gdy leżymy na boku. Dobrze jest nabyć materac lepszej jakości, choć jego cena może być wyższa. Są dostępne świetne materace dostosowane do budowy ciała człowieka - mające siedem stref twardości. Wśród wielu rodzajów materacy lepiej unikać sprężynowych bonellowych, a wybierać takie, które mają właściwości ortopedyczne. Najbardziej popularne, a i nie za drogie materace sprężynowe kieszonkowe są przeważnie bardzo dobre.

Komfortowy sen
Poza tym, gdy chcemy znaleźć właściwy materac, musimy zwrócić uwagę na jego długość i szerokość. To również jest uzależnione od naszej masy i wysokości. Znowu, należałoby jeszcze przed zakupem zwróć uwagę na to, czy możemy wygodnie ułożyć się na materacu, przewracać się na nim bądź rozciągać. Materac powinien być dłuższy od jego użytkownika o 20 centymetrów. Dobrze pamiętać także o odpowiednim pokrowcu. Wpłynie on bowiem na komfort użytkowania materaca, a powinien być wykonany z tak zwanego oddychającego materiału, na przykład z bawełny. Oprócz tego jeszcze lepszy będzie pokrowiec antyalergiczny, antygrzybiczny i taki, który można zdjąć do prania. Jeżeli stać nas na większy wydatek, to warto zainwestować w materac lateksowy, wysokoelastyczny lub termoelastyczny, szczególnie, gdy miewamy problemy z wysypianiem się. Należy również przyjrzeć się certyfikatom, jakie dany materac posiada, ponieważ one mogą dużo nam powiedzieć o jego jakości, chociażby o tym, czy jest trwały i ekologiczny.