Jak zorganizować udany coming-out

Żeby zorganizować udany coming-out, trzeba odpowiednio przygotować najbliższych na szczerą rozmowę, ucząc ich zawczasu zrozumienia dla odmienności.

Kwestia orientacji homoseksualnej wciąż budzi duże kontrowersje i spory. Na przestrzeni ostatniej dekady zaszła jednak wyraźna zmiana, szczególnie widoczna w mediach. O tolerancji dla gejów i lesbijek mówi się coraz więcej. Zazwyczaj jednak media przekazują generalny obraz zjawiska. Osoby homoseksualne, wypowiadając się na ten temat anonimowo lub oficjalnie, deklarują najczęściej, że mają spory problem z ujawnieniem swoich preferencji seksualnych najbliższym. Żeby zmierzyć się z tą trudną konfrontacją, warto zawczasu podjąć ten temat, co pozwoli przygotować innych i zorganizować udany coming-out.

 

 

  • "Wyjście z szafy" do salonu

"Coming-out of the closet" (w skrócie: "coming-out"), czyli "wyjście z szafy", to pojęcie, którego używają osoby homoseksualne dla określenia momentu ujawnienia swojej orientacji seksualnej po raz pierwszy. Moment ten uznawany jest za przełomowy. Jak sądzą niektórzy, wystarczy szczerze i otwarcie powiedzieć krewnym, przyjaciołom czy współpracownikom prawdę na temat swoich preferencji seksualnych. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę realia kultury, w jakiej żyjemy, okazuje się, że wcale nie tak łatwo zorganizować udany coming-out. Geje i lesbijki rzadko spotykają się z rzeczywistym wsparciem otoczenia od samego początku. Bardzo często rodziny tolerują ich preferencje seksualne, o ile nie ujawniają się z nimi na zewnątrz, a nawet nie mówią o nich otwarcie w gronie najbliższych. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z prawdziwą akceptacją i wolnością. Człowiek, który pragnie zorganizować udany coming-out, liczy na to, że jego najbliższe otoczenie nie tylko przyjmie do wiadomości prawdę o nim, ale również pozwoli mu żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami. A co za tym idzie, stworzyć akceptowany społecznie związek.

 

  • Wolność wymaga cierpliwości

Dążenie do prawdy zawsze wymaga czasu, tym bardziej w sytuacji, gdy zahaczamy o kwestie dla wielu kontrowersyjne. Dlatego warto wziąć pod uwagę fakt, że podstawowym problemem braku tolerancji dla gejów i lesbijek jest bardzo często niewiedza i wynikający z niej brak zrozumienia. Oznacza to, że najbliższych najlepiej na tę informację przygotować. Początkowo dobrze jest przy różnych okazjach, ale bez nadmiernego nacisku podejmować temat tolerancji dla odmienności. W przypadku konfrontacji z bliskimi reprezentującymi starsze pokolenie warto również zaprezentować im film lub ściągniętą za darmo z Internetu broszurę, mówiącą o tym, że osoby homoseksualne to ludzie, którzy mają takie same potrzeby i wartości jak przedstawiciele tak zwanej większości społeczeństwa. By zorganizować udany coming-out trzeba wybrać moment, w którym bliscy, którzy muszą nas w tej sytuacji wysłuchać, mieli trochę więcej wolnego czasu. Sprzyja to dłuższej, szczerej rozmowie, która jest w tej sytuacji konieczna. Nie chodzi przecież o to, żeby wypowiedzieć krótkie hasło, ale żeby przekonać rozmówców, jak ważna jest dla nas ich akceptacja i zrozumienie.