Jak zostać poczytnym autorem

Jeśli przemyślisz swoją pracę, będziesz ćwiczył i będziesz brał sobie do serca krytykę, na pewno zostaniesz poczytnym autorem.

Wielu z nas marzy o tym, aby ich teksty literackie czy też popularnonaukowe zyskiwały szerokie grono odbiorców i były uważane za wartościowe. Zostać poczytnym autorem może każdy, lecz nie stanie się to od razu. Pisarstwo trzeba traktować jak każde inne rzemiosło. Pierwsze teksty zawsze pozostawiają wiele do życzenia, ale dają autorowi jakże niezbędne na samym początku kariery doświadczenie. Nie zrażajmy się zatem jeżeli nasza dopiero co ukończona opowieść nie będzie tak porywająca, jak byśmy chcieli. Nikt nie został poczytnym autorem od razu.

Przemyślenie pracy kluczem do sukcesu
Po pierwsze nie porywajmy się z motyką na słońce. Nie wolno zasiadać do swojego pierwszego tekstu z zamiarem napisania tysiąc stronicowej sagi pokroju Władcy Pierścieni. Nie liczmy też, że zyskamy miano poczytnych autorów po napisaniu i opublikowaniu zaledwie kilku tekstów. Sukces osiąga się małymi, acz systematycznymi krokami. Zacznijmy od krótkiego opowiadania lub tekstu popularnonaukowego. W tym miejscu warto wyartykułować drugą ważną zasadę, która pozwoli nam zostać poczytnym autorem. Musimy dokładnie wiedzieć co chcemy napisać. Jeżeli piszemy opowiadanie to przed napisaniem pierwszego zdania powinniśmy już mieć ułożony w głowie zarys historii, wymyślony świat i pomysł na bohaterów. Oszczędzi nam to późniejszych nieścisłości i co za tym idzie konieczności nanoszenia dużej ilości poprawek w tekście. W przypadku tekstu popularnonaukowego musimy pamiętać, żeby nie pisać o czymś, o czym nie mamy pojęcia. Musimy mieć świadomość, że nasz tekst trafi do ludzi którzy być może nie mają zielonego pojęcia o temacie naszej pracy i na jej podstawie będą kształtować swoją wiedzę o danym temacie.

Krytyka jest częścią każdego procesu twórczego
Każda osoba pretendująca do miana poczytnego autora musi się przygotować na falę krytyki, słusznej lub nie. Kolejna ważna zasada o której trzeba pamiętać mówi nam o tym, by nie rozsyłać swojego dopiero co ukończonego dzieła na wszystkie portale pisarskie jakie znamy. Na pewno nie pomoże nam to w zostaniu poczytnym autorem. Ukończony tekst należy najpierw przeczytać samemu przynajmniej kilka razy. Na początku kariery pisarskiej najlepiej jest udostępnić go najpierw wąskiemu gronu osób. Może to być rodzina lub najlepszy przyjaciel/przyjaciółka. Najbardziej liczy się tu szczera ocena czytających. Inni ludzie mogą zobaczyć wiele początkowo nie dostrzeganych przez nas błędów i na pewno udzielą nam wielu cennych rad. Gdy już nasz tekst został ciepło przyjęty wśród tych odbiorców, możemy pokusić się o opublikowanie go na jednym z portali pisarskich, których jest wiele w internecie. Tam na pewno czeka nas fala krytyki, którą musimy przyjąć z pokorą i zapamiętywać wszystkie rady udzielone nam przez internautów.