Jak zresetować BIOS

W przypadku wymiany części podzespołów, zmiany ustawień komputera albo jego nieprawidłowego działania, konieczne może okazać się, by programowo lub sprzętowo zresetować bios.

 

Basic Input and Output System (BIOS), czyli System Podstawowego Wejścia i Wyjścia przechowuje najprostsze parametry podzespołów zainstalowanych w komputerze, takie jak taktowanie procesora, częstotliwość pracy pamięci RAM czy ustawienia macierzy dysków twardych. Przy dokonywaniu niektórych zmian hardware’u, czyli sprzętu, na przykład wymiany procesora lub kości pamięci w celu ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne może okazać się usunięcie dotychczasowych ustawień. Zresetować bios możemy kilkoma sposobami, zawsze jednak zaczynamy od najprostszej.

 

Wczytanie ustawień domyślnych
Jeżeli nasz komputer pracuje niestabilnie, nie wczytuje systemu operacyjnego lub często się wiesza, pierwszą czynnością, którą wykonujemy jest wczytanie domyślnych ustawień biosu. Zaraz po uruchomieniu komputera, w czasie Power-On Self Test, czyli Autotestu Startowego, podczas którego zliczana jest ilość dostępnej pamięci RAM oraz wyświetlane są zainstalowane w systemie dyski wchodzimy do biosu. Aby tego dokonać należy wcisnąć odpowiedni klawisz, w zależności od wersji systemu może to być klawisz delete – DEL, tabulator – TAB, lub któryś z klawiszy funkcyjnych F. Informacja taka umieszczona jest na dole ekranu najczęściej w postaci - BIOS setup lub Enter Bios. Po wciśnięciu odpowiedniego klawisza naszym oczom ukazuje się tekstowe menu, w którym możemy dokonać zmiany ustawień biosu. Aby programowo zresetować bios należy wybrać opcję dostępną z głównego menu: LOAD BIOS/SYSTEM DEFAULTS lub LOAD FAIL-SAFE DEFAULTS. Następnie wybieramy opcję SAVE & EXIT SETUP, która zapisze wprowadzone zmiany i zrestartuje komputer. W większości sytuacji programowe zresetowanie biosu okazuje się wystarczające, jednak w skrajnych przypadkach, gdy komputer w ogóle się nie uruchamia i nie możemy skorzystać z resetu programowego musimy zresetować bios sprzętowo.

 

Sprzętowy reset BIOSu
Jeśli reset programowy nie przyniósł poprawy lub nie był możliwy do wykonania musimy zresetować bios poprzez sprzętowe usunięcie jego dotychczasowych ustawień. Na każdej płycie głównej znajduje się zworka nazwana CLEAR CMOS lub w skrócie CLR_CMS. Zwarcie jej metalowych końcówek przez kilka sekund spowoduje wyczyszczenie ustawień biosu. UWAGA!!! W celu uniknięcia nieodwracalnego uszkodzenia komputera reset biosu przeprowadzamy tylko w niezbędnych sytuacjach, zawsze przy wyłączonym komputerze i odłączonym przewodzie zasilającym!!! Wszelkie wątpliwości związane z resetem biosu rozwieje nam instrukcja obsługi dostarczona wraz z płytą główną. Jeśli zworka CLEAR CMOS jest trudno dostępna lub nie możemy jej odszukać możemy zresetować bios poprzez usunięcie baterii podtrzymującej pamięć. Może ona być umieszczona w pobliżu zworki kasującej bios, jednak nie zawsze tak jest. Do wyjęcia baterii niezbędny może okazać się śrubokręt lub nożyk, za pomocą którego dociśniemy metalowy języczek przytrzymujący baterię. Po jej usunięciu czekamy około minuty i instalujemy ją z powrotem, pamiętając o odpowiedniej polaryzacji, najczęściej znakiem plus do góry. Po tych czynnościach podłączamy przewód zasilający i uruchamiamy komputer. Jeśli nadal się nie uruchamia, pracuje niestabilnie lub często się wiesza może to oznaczać uszkodzenie jakiegoś konkretnego podzespołu, na przykład zasilacza, pamięci RAM, bądź karty graficznej. W takim przypadku niezbędna może okazać się wizyta w serwisie i wymiana uszkodzonego elementu.