Jak zresetować router

W przypadku wystąpienia problemów z siecią lub internetem często musimy zresetować router odcinając mu zasilanie albo przywracając ustawienia domyślne

Router (ruter), inaczej traser to urządzenie służące do połączenia między co najmniej dwiema sieciami komputerowymi. Jego zadanie polega na trasowaniu, czyli zapewnieniu sprawnego przepływu informacji zawartych w tak zwanych pakietach danych najkrótszą wirtualną drogą, pomiędzy komputerem nadawcą znajdującym się w jednej sieci, a odbiorcą podłączonym do innej. Obecnie najczęściej stosowane są routery wykorzystujące technologie przewodowe, podłączane do linii telefonicznej lub sygnału operatora telewizji kablowej oraz routery bezprzewodowe, zapewniające połączenie do sieci bez uciążliwych kabli ciągnących się po całym mieszkaniu. Jak każde urządzenie elektroniczne router może czasem zawiesić się lub przestać działać prawidłowo uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie sieci, czego skutkiem jest najczęściej odcięcie domowego komputera od internetu. W takim wypadku niezbędne może okazać się zresetowanie routera.

Reset „miękki”
Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać w przypadku wystąpienia problemów z domową siecią komputerową jest tak zwany „miękki” reset. Aby zrestartować router w ten sposób należy na kilka, kilkanaście sekund pozbawić go zasilania. Najczęściej musimy fizycznie odpiąć wtyczkę z gniazda zasilającego lub od samego urządzenia. Możemy również wyłączyć całą listwę zasilającą, jeśli do niej podłączony jest router. Odcięcie zasilania musimy wykonać w ten sposób, gdyż trasery bardzo rzadko wyposażone są w przełączniki zasilania. Po ponownym podłączeniu urządzenia do prądu powinny kolejno zapalać się diody umieszczone na obudowie, oznaczone najczęściej POWER (zasilanie), IN (wejście), OUT (wyjście), PC (komputer) lub LAN (sieć lokalna, na routerze może występować kilka takich gniazd i towarzyszących im diod). Zakończenie procedury restartu routera najczęściej objawia się kilkukrotnym miganiem wszystkich umieszczonych na nim diod. Jeśli po wykonaniu tych czynności nadal mamy problem z siecią lub internetem musimy zresetować router w sposób „twardy”.

Reset „twardy”
Reset twardy wykonujemy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że wina za brak dostępu do naszej sieci leży po stronie routera, a nie na przykład uszkodzonej karty sieciowej w komputerze lub wręcz brakiem sygnału internetowego u naszego operatora. Diagnostykę najlepiej wykonać podłączając do routera inny komputer lub laptop i sprawdzić, czy na nim mamy dostęp do internetu. Jeśli nie, możemy przystąpić do resetu „twardego”. Taki reset może być również przydatny w przypadku zagubienia hasła dostępu do sieci, ustawionego na routerze. Przed jego wykonaniem resetu należy odnaleźć instrukcję obsługi urządzenia, gdyż część niezbędnych nam informacji będzie zawarta właśnie tam. Aby zresetować router musimy odszukać niewielki przycisk, schowany najczęściej w zagłębieniu uniemożliwiającym przypadkowe wciśnięcie. Wciśnięcie przycisku reset na routerze wymaga użycia małego, cienkiego przedmiotu, najwygodniejsza do tego celu może okazać się zapałka lub wykałaczka. Po wciśnięciu przycisku odbywa się procedura podobna do tej, która miała miejsce przy resecie „miękkim”, ponadto jednak kasowane są dotychczasowe ustawienia programowe routera, a ustawiane domyślne parametry pracy. Aby zalogować się do routera musimy skorzystać z naszej przeglądarki internetowej, wpisując adres IP urządzenia, najczęściej będzie to 192.168.0.1, jednak może być inny w zależności od producenta oraz wprowadzając nazwę użytkownika i hasło, często są to USER (użytkownik) lub ADMIN (administrator) wpisywane zarówno w polu użytkownika jak i hasła. Wszystkie niezbędne dane znajdziemy w instrukcji obsługi routera. Po zalogowaniu się naszym oczom ukaże się panel konfiguracyjny routera, w którym możemy wprowadzić niezbędne korekty ustawień, takie jak zmiana hasła.