Jak zrobić alkoholowy cydr w domu

Do zrobienia alkoholowego cydru potrzebny jest sok jabłkowy, drożdże oraz odpowiednie naczynie fermentacyjne.

Cydr (Cider, Sider, Apfelwein) znany jest w Polsce od wieków pod nazwą jabłecznik. Najpopularniejsze marki tego napoju, takie jak Strongbow czy Stumpy Jack pochodzą z Wielkiej Brytanii. Ten niskoprocentowy napój alkoholowy powstaje podczas fermentacji soku jabłkowego lub gruszkowego. Nie należy mylić cydru z winem jabłkowym, które zawiera wyższą zawartość alkoholu. Choć popularniejsza wersja tego trunku jest gazowana, łatwiej jest zrobić alkoholowy cydr bez gazu.

 

 

Przygotowania

Do zrobienia alkoholowego cydru potrzebne są przede wszystkim owoce. Powinno używać się najlepszych, dojrzałych i zdrowych, gdyż od ich jakości zależeć będzie smak trunku. Dodatek cukru jest możliwy, ale niekonieczny. Smak wzbogacić można sokiem z cytryny (1 kilogram cytryn na kilogram jabłek) lub imbirem (5 gramów na każdy kilogram jabłek). Alkohol produkowany jest przez drożdże w procesie fermentacji. W przypadku cydru można użyć zarówno drożdży winiarskich jak i piwowarskich. Niezbędny jest również pojemnik fermentacyjny z korkiem, w którym znajduje się rurka. Gotowy napój rozlewamy do butelek, które należy zakorkować. Niezbędne rzeczy znaleźć można w hobbystycznych sklepach winiarskich lub na stronach internetowych. Przez Internet zamówić można również specjalny zestaw „Cider de luxe” zawierający koncentrat soku, drożdże i dokładną instrukcję pozwalającą otrzymać 22,5 litra napoju.

 

Wytwarzanie cydru

Żeby zrobić alkoholowy cydr potrzebny jest sok z owoców. W tym celu należy wycisnąć jabłka w prasie winiarskiej lub sokowirówce. W zależności od gatunku jabłek powinniśmy uzyskać litr soku z około 2 kilogramów jabłek. Owoców nie należy gotować, gdyż ściemnieją powodując nieestetyczny kolor napoju. Gotowy sok należy wymieszać z drożdżami, można dodać cukier (maksymalnie 1 kilogram na 10 litrów), co zwiększy zawartość alkoholu. Wszystko należy wlać do naczynia fermentacyjnego i zamknąć rurką z korkiem. Naczynie powinno stać w ciepłym, zacienionym miejscu przez ponad tydzień. Na koniec przelewamy je do butelek i korkujemy. W celu zwiększenia zawartości alkoholu i dwutlenku węgla możemy wsypać do butelki 1 lub 2 łyżeczki cukru. Na tym etapie można również wzbogacić smak dodając sok z cytryn i zmielony imbir. Zakorkowany cydr musi odstać w butelce. Napój powinien być gotowy po miesiącu. Jeżeli w tym czasie pęknie butelka lub wystrzeli korek jest to znak, że cydr zlaliśmy za wcześnie, w momencie gdy fermentacja jeszcze trwała lub, że nasz napój został zakażony dzikimi drobnoustrojami fermentacyjnymi. W takim wypadku należy zlać cydr i przefiltrować przez flanelę lub gęste płótno. Butelki trzeba dokładnie umyć, wlać cydr i ponownie zakorkować. Proporcje poszczególnych składników różnią się w zależności od przepisu, dlatego warto poeksperymentować, żeby odnaleźć najbardziej odpowiadający nam smak. Najprostszy przepis zakłada użycie 5 kilogramów jabłek (10 litrów soku), 10 litrów wody oraz kilograma cukru.