Jak zrobić bransoletkę z rzemyków

Bransoletki z koralami, zaplatane bądź z warkoczy – jest wiele sposobów na to, aby zrobić bransoletkę z rzemyków.

Bransoletka z rzemyków stanowi odpowiedni dodatek do niemal każdego stroju. Ładnie komponuje się z letnią sukienką, wełnianym swetrem, a nawet bawełnianym podkoszulkiem. Ozdoby są zawsze modne, zaś osoby uzdolnione manualnie mogą samodzielnie zrobić bransoletkę z rzemyków, dobierając wzór i barwę wedle własnych upodobań estetycznych.

 

 

  • Bransoletka z koralami

Do wykonania bransoletki będzie potrzebny rzemyk oraz korale z otworami na tyle dużymi, żeby można było przewlec przez nie rzemyk. Rzemyk powinien mieć taką długość, żeby można było dwa razy otoczyć nim nadgarstek. Zawiązać na nim supełek w odległości około dwóch centymetrów od końca, na tyle duży, żeby uniemożliwić koralowi przesunięcie się. Następnie nawlec na rzemyk koral i kolejnym supełkiem ograniczyć mu swobodne poruszanie się. Kolejne korale zakładać na bransoletkę w taki sam sposób. Odległość pomiędzy nimi zależy od upodobań estetycznych. Tak zrobioną bransoletkę z rzemyków mocuje się na nadgarstku przy pomocy supełka, łączącego dwa końce. Można również wykonać dłuższą bransoletkę, która później będzie kilkakrotnie otaczała nadgarstek.

 

  • Bransoletka zaplatana

Można również zrobić bransoletkę z rzemyków zaplataną. Do jej wykonania będą potrzebne dwa rzemyki w różnych kolorach, na przykład czarny i zielony. Czarny rzemyk należy złożyć na pół i położyć na stole tak, aby końce się nie stykały, a pętelka była na górze. Następnie zielony rzemyk złożyć na pół i położyć na czarnym, dwa centymetry poniżej pętelki. Nitki rzemyka na wierzchu powinny zostać ułożone po obu stronach tego, który znajduje się pod spodem. Prawy koniec zielonego rzemyka przełożyć pod czarnym tak, aby znalazł się po lewej stronie, a lewy przełożyć pod czarnym tak, by był po prawej stronie. Zielone nitki powinny się skrzyżować za czarnymi. Splot lekko ścisnąć, następnie skrzyżować końce zielonego rzemyka, tym razem nad czarnym i ponownie przełożyć końce pod czarną nitką, krzyżując je. Zaplatać bransoletkę aż osiągnie pożądaną długość. Na końcu zawiązać supełki uniemożliwiające psucie się splotu. Bransoletkę mocuje się na nadgarstku przekładając końce przez pętelkę i zawiązując.

 

  • Bransoletka – warkocze

Ładnie wyglądają również bransoletki z rzemyków splecionych w warkocze. Może to być jeden warkocz lub kilka różnokolorowych, połączonych na końcach supełkami bądź dużymi koralami. Ozdoba może mieć również początek w jednym warkoczu, który później rozchodzi się na dwa lub trzy węższe, a następnie ponownie łączy w jeden. Korale albo ozdobne blaszki można również włączyć w splot, nakładając na nitkę rzemyka. Jeżeli splotów jest dużo, a bransoletka w założeniu ma być szeroka, warto zadbać o łączenie między warkoczami (elementy ozdobne, wymiana nitek rzemyków podczas zaplatania), które pozwolą zachować ozdobie pożądany kształt. Bransoletka może być mocowana na nadgarstku przy pomocy wplecionych haftek.