Jak zrobić bumerang krok po kroku

Zrobienie bumerangu - przyrządu, który kiedyś służył do polować a dziś raczej do zabawy z czworożnymi przyjaciółmi na plaży czy łące wymaga tylko dwóch kawałków drewna, pilnika i gumki recepturki.

Niegdyś bumerangi służyły głównie do polowań. Dziś wykorzystuje się je w trakcie wypoczynku i rekreacji. Jeśli mamy dwa kawałki drewna i gumkę recepturkę możemy zrobić bumerang własnoręcznie.

 

 

  • Rozwój pomysłu
    Klasyczny bumerang ma kształt banana i wykonany jest z drewna. Niegdyś ludzie używali go w trakcie polowań na zwierzynę lub bardziej ogólnie jak broni ręcznej miotanej. Była to głównie broń Australijczyków, niektórych plemion Hindostanu i Indian Moki z Arizony. Zawsze wyglądał podobnie. Jego kształt był klasyczny, zwykle miał długość około 60 centymetrów oraz 5-10 centymetrów szerokości. Dziś bumerangi mają różne kształty i kolory. Bardzo często producenci odchodzą od klasycznego wygiętego kształtu, nadając im formę trzy lub czteroramiennego krzyża. Podobnie jak kształt, z biegiem czasu zmieniło się również zastosowanie bumerangów. Obecnie niewiele osób pamięta o jego pierwotnym wykorzystaniu. Dziś służy głównie do relaksu czy rozrywki. To także świetny przedmiot podczas zabaw z czworonożnym przyjacielem. I czasem trudno uwierzyć, że prawidłowo rzucony bumerang zawsze do nas powróci.
  • Prosta konstrukcja
    Aby zrobić bumerang potrzebne nam będą dwa płaskie kawałki drewna oraz gumka recepturka. Przyda nam się także pilnik i chwila cierpliwości. Nie ma znaczenia jakie drewno wykorzystamy do zrobienia bumerangu. Ważne, by listewki miały około trzydziestu centymetrów długości oraz trzy centymetry szerokości. Koniec każdego kawałka drewna spiłowujemy na okrągło. W ostateczności kształtem przypominać powinny patyczki od loda. Na zakończenie układamy listewki jedna na drugiej, w ten sposób, by utworzyły krzyż. Podnosimy je do góry i mocujemy za pomocą gumki recepturki. Gumki powinny się krzyżować. Jeżeli ktoś lubi prace plastyczne, może pomalować swój bumerang za pomocą farby olejnej. Zyskamy w ten sposób oryginalną i niepowtarzalną zabawkę. Profesjonalni stolarze lub hobbyści mogą przy użyciu piły wykonać ją bardziej starannie. Jednak dla amatorów, czy zabaw z dziećmi w ten sposób zrobiony bumerang powinien być wystarczający.
  • Jak rzucać by wrócił
    Dawniej uważano, że bumerang należy rzucać na płasko, jest to jednak to błąd. Aby przyrząd spełnił nasze oczekiwania i powrócił po rzucie, musi zostać ustawiony pionowo. Podobnie należy postępować z bumerangiem wykonanym własnoręcznie. Chwytamy za jedno z ramion, tuż przy części, którą piłowaliśmy pilnikiem. Rzucamy obierając sobie jeden punkt na horyzoncie. Prawidłowo rzucony bumerang wykona ruch po okręgu i po chwili znowu znajdzie się w punkcie wyjścia. Niestety czasem potrzeba będzie kilku prób, by umiejętnie posługiwać się własnoręcznie zrobionym bumerangiem. Nieprawidłowy rzut spowoduje, że albo do nas nie wróci, albo po chwili krótkiego lotu, spadnie. Jednak przy odpowiedniej technice będzie latał nie gorzej niż ten zakupiony w sklepie.