Jak zrobić Colę w domu

Zrobienie Coli w domu składa się z kilku etapów – przygotowania mieszaniny olejków eterycznych, koncentratu i nagazowania napoju.

Przepis na Coca Colę jest jednym z najpilniej strzeżonych na świecie. Mimo to, od jakiegoś czasu, w internecie można znaleźć jego nieoficjalną wersję. Zrobienie Coli w domu jest stosunkowo proste i szybkie – jedynie znalezienie wszystkich potrzebnych składników nie jest łatwym zadaniem.

Tajemniczy składnik 7X
Choć tajemniczy składnik oznaczony symbolem 7X stanowi mniej niż jeden procent Coli, dzięki niemu napój ma niepowtarzalny smak. Podobno został on tylko raz zmodyfikowany - na przełomie XIX i XX usunięto z niego kokainę. Dzięki wiedzy jak przygotować składnik 7X możemy sami zrobić Colę w domu. Większość składników jest niedostępna w zwykłym sklepie spożywczym. Warto poszukać więc w okolicy specjalistycznego sklepu piekarskiego lub zamówić niezbędne produkty przez internet. Podstawą składnika 7X jest mieszanina olejków eterycznych. Żeby ją przygotować należy wymieszać 3,5 mililitra olejku pomarańczowego, po jednym mililitrze olejku cytrynowego i olejku z gałki muszkatołowej, 1,25 mililitra olejku cynamonowego, 0,25 mililitra olejku z kolendry oraz olejku z neroli (zamiennie można użyć olejku bergamotowego lub z gorzkiej pomarańczy), 0,75 mililitra olejku lipowego i 0,25 mililitra olejku lawendowego. Następnie dodajemy 10 gramów spożywczej gumy arabskiej, która zapobiega rozdzielaniu się mieszaniny. Na koniec wszystko mieszamy z 10 mililitrami wody. W celu stworzenia emulsji, konieczne jest intensywne mieszanie - za pomocą miksera lub blendera. Gotowy składnik 7X można przechowywać w lodówce lub w temperaturze pokojowej w dobrze zamkniętym, szczelnym słoiku. Podczas przechowywania olejek i woda rozdzielą się, dlatego przed użyciem należy je ponownie dokładnie wymieszać. Niektórzy internauci radzą zamiast gumy arabskiej użyć 236,5 mililitrów alkoholu, jednak tak przygotowany napój nie będzie smakował zupełnie jak Cola.

Przyrządzenie koncentratu
W celu zrobienia Coli w domu potrzebny jest również koncentrat, który następnie można rozcieńczać wodą uzyskując w ten sposób kolejne porcje napoju. 5 ml składnika 7X należy wymieszać z 17,5 mililitrami kwasu cytrynowego lub fosforowego. W drugim naczyniu rozpuszczamy w 2 litrach wody 2 kilogramy cukru oraz 2,5 mililitra kofeiny. Kofeina nie wpływa na smak napoju, można ją więc pominąć, co jest dobrym pomysłem w przypadku przygotowywania Coli dla dzieci. Jeżeli zdecydujemy się dodać kofeinę, należy zwrócić uwagę, czy jest ona w pełni rozpuszczona. Do wody i cukru należy dodać mieszaninę zawierającą kwas (nie odwrotnie – woda dodana do kwasu powoduje gwałtowną reakcję). W celu nadania charakterystycznego koloru należy dodać karmel (około 20 mililitrów) i dokładnie połączyć wszystkie składniki. Tak przygotowany koncentrat rozpuszczamy w wodzie gazowanej (wody powinno być 2,5 razy więcej niż koncentratu). Przygotowaną w domu Colę można również rozcieńczać wodą niegazowaną, a następnie użyć urządzenia do gazowania napojów.

Z nami zarobisz łatwo i szybko