Jak zrobić dobre zdjęcia na imprezie

Ciekawy pomysł na uchwycenie atmosfery oraz odpowiednio dobrane ustawienia to niezbędne elementy potrzebne do zrobienia dobrego zdjęcia na imprezie.

Zrobienie dobrych zdjęd na imprezie nie jest proste. Przy braku odpowiedniej ilości światła ciężko jest oddać energię i klimat wydarzenia. Duża liczba osób oraz dynamika utrudniają również precyzyjne skomponowanie kadru. Dlatego fotograf musi na chwilę odłączyć się od bawiącej się grupy, nabrać dystansu i szukać interesującego kadru.

 

 

  • Współpraca z modelem

Każdemu wydarzeniu towarzyszą przygotowania. Warto przyjść trochę wcześniej, aby móc zrobić zdjęcia lokalu czy stworzyć reportaż z przygotować w kuchni. Przy robieniu dobrych zdjęć na imprezie prawdziwym problemem dla każdego fotografa jest zachowanie ludzi. Niektórzy unikają zdjęć, inni stroją głupie miny. Szczególnie jeżeli nasz sprzęt wyróżnia się rozmiarami warto przyzwyczaić otoczenie do aparatu – trzeba go nosić cały czas, gotowy do robienia zdjęć. Na początku imprezy warto pomyśleć o zdjęciach portretowych – ludzie na ogół wychodzą lepiej niż po kilku godzinach szalonej zabawy. Dobrym pomysłem jest wykonanie kilku zdjęć jednej osobie - całej sylwetki, od pasa w górę oraz samej twarzy. Przy zdjęciach pozowanych należy zadbać o odpowiednie tło – powinno w jakiś sposób charakteryzować imprezę. Nieśmiałe osoby będą bardziej skłonne do fotografowania się w grupie przyjaciół. Przyniesienie małego gadżetu, zabawnego kapelusza lub pustej ramki, zagwarantuje oryginalne fotografie. Goście będą również chętniej pozować do zdjęć. Ujęć zbiorowych należy zrobić kilka – im więcej osób tym więcej zdjęć. Wtedy możemy mied pewność, że choć na jednym z nich wszystkie osoby mają otwarte oczy. Dobry fotograf powinien byd dobrym psychologiem. Wszyscy mamy charakterystyczne zachowania. Zauważając pewne prawidłowości możemy przewidzieć jaką minę lub pozycję przyjmie dana osoba i wykorzystać to robiąc zdjęcie (na przykład, gdy ktoś opowiada dowcip, łatwo przewidzieć, że za chwilę całe towarzystwo będzie się śmiać).

 

  • Optymalne ustawienia

Podstawową rzeczą są dobrze naładowane akumulatory i pojemna karta pamięci. Wiele imprez odbywa się w półmroku, przy małej ilości światła. Żeby zrobić dobre zdjęcie na imprezie konieczna może okazać się zmiana ISO. Warto zwiększyć ją do 400 lub 800. Przy wyższych wartościach ziarno będzie bardziej widoczne, co powoduje efekt kolorowego szumu. Alternatywą dla wysokich wartości ISO jest lampa błyskowa. Należy jednak wystrzegać się jej automatycznych ustawieć i używania maksymalnej mocy. Dobrym pomysłem jest rozproszenie światła za pomocą białego papieru przysłaniającego lampę – szczególnie przy zdjęciach portretowych światło nie będzie zbyt ostre, a nasz model nie zostanie oślepiony. Podczas szalonej imprezy wykonanie zdjęć ze statywu może okazać się trudnym zadaniem. Zawsze jednak można wykorzystać stół i włączyć samowyzwalacz (w ten sposób nie poruszymy aparatem wciskając spust migawki). Zaletą aparatów cyfrowych jest możliwość stworzenia wielu ujęć. Dlatego warto eksperymentować i robić zdjęcia z jak najdziwniejszych kątów – od dołu, z poziomu stołu czy z góry.