Jak zrobić dobre zdjęcie

Świadome wykorzystanie możliwości swojego aparatu, zastanych warunków oświetlenia i przemyślane komponowanie kadru pozwoli Ci zrobić dobre zdjęcie niemal w każdej sytuacji.

Aparaty cyfrowe pozwalają robić tysiące zdjęć i do zadowalających rezultatów dojść metodą selekcji.Warto jednak znać podstawowe zasady sztuki fotografowania, by zrobić dobre zdjęcie, pstrykając rzadziej, ale z lepszym efektem.

 

 • Poznaj swój aparat
  Bez względu na to, czy masz cyfrową lustrzankę, czy aparat kompaktowy, poznaj wszystkie jego funkcje, by zrobić dobre zdjęcie zamiast przypadkowego. Najczęściej dostępne programy automatyczne to portret, krajobraz, sportowy (do robienia zdjęć ruchomych obiektów), nocny i makro – do fotografowania detali. Jeśli czujesz się pewniej, możesz zamiast programów automatycznych wybrać nastawy ręczne. Na przykład „S” to wybór szybkości migawki (im krótszy czas naświetlania, tym mniejsza szansa na poruszenia w kadrze), „A” to zmienna przysłona – im wyższa jej wartość, tym mniejsza głębia ostrości, mniej przestrzeni wyraźnie odwzorujemy w kadrze. 
 • Komponuj kadr
  By zrobić dobre zdjęcie, pamiętaj o zasadzie trójpodziału: prostokąt dzielimy na równe pola dwoma liniami pionowymi i dwoma poziomymi, a miejsca przecięcia się tych linii to tzw. mocne punkty, w których warto umieszczać kluczowe elementy. Oznacza to, że centralna kompozycja wcale nie jest najciekawsza, a lepiej postawić postać w 2/3 kadru. Zachowaj prostotę: im więcej szczegółów, tym większy chaos. Zdecyduj, co jest tematem zdjęcia i unikaj fotografowania przypadkowych obiektów. Myśl całością kadru, nie patrz tylko w środek wyświetlacza. Uważaj, by nie ucinać na przykład czubka głowy postaci. Nie przesadzaj ze zbliżeniami – zdarza się, że lepiej wyeksponujesz charakter obiektu, ujmując przestrzeń wokół niego. Nie przywiązuj się do jednego rozwiązania – próbuj różnych perspektyw. Fotografując ludzi, nie ustawiaj ich na baczność, poluj na naturalność.
 • Ustaw ostrość
  Korzystaj z autofocusa, czyli automatycznej ostrości, lub z nastawu ręcznego, jeśli chcesz samodzielnie decydować, który element planu ma być najwyraźniejszy. Do zdjęć nocnych przygotuj statyw, bo długi czas naświetlania sprzyja niekontrolowanym rozmyciom. Warto też użyć samowyzwalacza, ponieważ dłoń naciskająca migawkę może delikatnie poruszyć aparat i rozmyć całe zdjęcie. 
 • Panuj nad światłem
  Nie ustawiaj się przodem do słońca. Jeśli to możliwe, zobacz jak wygląda to samo miejsce o różnych porach dnia i wybierz wariant najlepszy. Charakter architektury podkreśla światło boczne, to może być jednak niekorzystne dla postaci, bo buduje na twarzy duże kontrasty. Nie każ bohaterowi zdjęcia patrzeć w słońce, bo zmarszczy twarz i zmruży oczy. By zrobić dobre zdjęcie, unikaj flasha wbudowanego w aparat – wizualnie spłaszcza on obiekt. Błysk przydaje się do doświetlenia twarzy oświetlonej zbyt ostro z boku lub kiedy jest ciemno. Pamiętaj, że obróbka komputerowa to nie wstyd: możesz lekko poprawić barwy, kontrast czy kadr na przykład w darmowym programie Picasa.