Jak zrobić dzwoneczki wietrzne

Do zrobinie dzwoneczków wietrzynych potrzebne są nietrudne do skompletowania materiały, jak na przykład włóczka i muszelki, jak również chwila czasu.

Dzwoneczki wietrzne cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Gotowe można kupić w każdym mieście, ale można je też wykonać samodzielnie. Aby zrobić dzwoneczki wietrzne wystarczy tylko odrobina cierpliwości, trochę fantazji oraz drobiazgi wydające przyjemne dźwięki.

Potrzebne materiały
Dzwoneczki powinny być wykonane z rzeczy, które uderzając o siebie wydają ładny dźwięk. Mogą to być drobiazgi kupione w sklepach takie jak szklane kryształki, drewniane lub porcelanowe koraliki (najlepiej w kształcie sopelków), czy metalowe albo bambusowe rurki bądź, na przykład, muszelki przywiezione z urlopu nad morzem. Wybór jest ogromny. Najciekawiej wyglądają dzwoneczki, których poszczególne elementy są takich samych lub podobnych kształtów i rozmiarów. Aby zrobić dzwoneczki wietrzne należy także zaopatrzyć się w linkę do przywieszania poszczególnych elementów. Za linkę może posłużyć bezbarwna żyłka, cienki sznureczek albo nawet dowolnego koloru włóczka. Niezwykle widowiskowo wyglądają również elementy przywieszone na cienkim łańcuszku, jednak wykonanie dzwoneczków z łańcuszka wymaga większej wprawy przy mocowaniu poszczególnych elementów oraz większych nakładów finansowych. Ważna jest także baza, do której będą przyczepiane poszczególne elementy, albowiem, to od niej zależy jakiej wielkości dzwoneczki będzie można wykonać. Jako baza może służyć odpowiednich rozmiarów obręcz wykonana z plastiku lub metalu (wtedy po odpowiednim zaczepieniu dzwoneczki będą tworzyć spiralę) bądź deseczka lub ciekawie wyglądająca gałązka. Ponadto do zrobienia dzwoneczków wietrznych potrzebne będą nożyczki, szczypce oraz pistolet z klejem na gorąco.

Sposób wykonania
Wykonanie dzwoneczków należy rozpocząć od zaczepienia jednego elementu na końcu linki, a następnie przyczepieniu drugiego końca tejże linki do bazy. W podobny sposób należy postępować z kolejnymi elementami. Należy jednak pamiętać, aby poszczególne elementy były zamocowane obok siebie, ale też nie za blisko i aby każdy kolejny element znajdował się trochę niżej niż poprzedni (czyli każda kolejna linka, na której zamocowane są elementy powinna być trochę dłuższa od poprzedniej). Takie mocowanie poszczególnych elementów do obręczy sprawi, że dzwoneczki będą tworzyć spiralę, pod warunkiem, iż mocowanie dzwoneczków do obręczy powtórzy się dwukrotnie, w taki sposób, by każdy następny element wieszać pomiędzy zamocowanymi wcześniej dzwoneczkami (nadal stopniowo zwiększając długość linki). Czynność mocowania poszczególnych dzwoneczków należy powtarzać aż do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu bądź do wyczerpania elementów.
Własnoręcznie zrobione dzwoneczki wietrze najlepiej zawiesić w często otwieranym oknie, lub na balkonie albo tarasie.