Jak zrobić kapelusz wiedźmy

Kapelusz wiedźmy, który będzie świetnym dopełnieniem stroju na bal przebierańów, składa się z będącego podstawą stożka oraz ronda.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się „zabawy przebierane”, tak wśród dzieci, jak i wśród osób dorosłych. Mogą mieć one motyw przewodni, lub też pozostawiają wybór osobom bawiącym się. Zwykle przed zabawą przychodzi chwila zastanowienia, co na siebie włożyć. Jednym z bardziej efektownych oraz prostych do wykonania strojów jest przebranie wiedźmy, której atrybutem jest kapelusz. Do zrobienia go potrzebna jest odrobina kreatywności oraz chęci. Kapelusz wiedźmy może występować w wersji podstawowej - wykonany jest wtedy z jednokolorowego brystolu - lub też fantazyjnie udekorowany, według upodobania czy wyobraźni osoby, która go przygotowuje.

Przygotowanie podstawy
Do wykonania podstawowej części kapelusza wiedźmy potrzebny jest brystol (najlepiej czarny lub granatowy), gumka lub tasiemka oraz kolorowe (najlepiej błyszczące) skrawki materiałów lub kolorowego papieru, nożyczki (oraz ewentualnie nożyk do tapety), cyrkiel, linijka i klej do papieru. Wykonywanie kapelusza wiedźmy zacząć należy od wycięcia z brystolu półkola (zamiast niego można kapelusz można także zrobić z ćwiartki koła- wtedy będzie on wyższy i bardziej szpiczasty). Proste krawędzie półkola (powinny mieć w sumie około 30 centymetrów) należy ze sobą skleić (mocno dociskając brzegi). Dolny brzeg stożka należy ponacinać na około 1 centymetr, tworząc w ten sposób zakładki, do których doklejone będzie rondo. Gotowy stożek można obkleić błyszczącym materiałem, z którego na przykład uszyta jest reszta stroju. Kapelusz wiedźmy można wykonać także w taki sam sposób ze sztywnego materiału- wtedy jago krawędzie można ze sobą zszyć (na przykład grubą nicią, w kontrastowym kolorze). Tekstylny kapelusz wiedźmy można delikatnie załamać w połowie, tak aby jego czubek odchylony był lekko do tyłu.

Przygotowanie ronda
Wykonanie ronda do kapelusza wiedźmy należy zacząć od zmierzenia średnicy stożka. Następnie na brystolu (takim samym, z jakiego zrobiony jak stożek!) narysować okrąg, o promieniu równemu połowie średnicy stożka (promień okręgu ma być taki sam jak promień stożka) oraz drugi okrąg (z tym samym środkiem), szerszy od pierwszego (im drugi okrąg będzie większy, tym i rondo będzie szersze). Kolejny krokiem będzie wycięcie większego okręgu oraz brystolu z wnętrza mniejszego - tak, by powstała obręcz. Zakładki na stożku należy posmarować klejem i nałożyć na nie gotowe rondo. Aby kapelusz wiedźmy nie zsuwał się z głowy podczas zabawy, trzeba doczepić (dokleić lub przyszyć od strony wewnętrznej podstawy nakrycia głowy) cienką gumkę pasmanteryjną, lub tasiemkę (najlepiej w kolorze kapelusza). Gotowy kapelusz wiedźmy można udekorować według uznania, na przykład błyszczącym papierem samoprzylepnym lub też aplikacjami z materiału. Ciekawym pomysłem jest także przybranie podstawy kapelusza (tuż przy rondzie) czarną wstążką z nawleczoną na nią wykonaną ze złotego, lub srebrnego papieru kokardą.